W Wojskowym Instytucie Medycznym w marcu szkolono z medycyny taktycznej osoby z Ukrainy, a w niedługim czasie planowane są kolejne szkolenia – przekazała kierownik Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego Agnieszka Słupecka.

Przekazała, że wiosenne szkolenie zrealizowano na prośbę osób pracujących w WIM i w innych warszawskich szpitalach.
- Były to osoby, które były zdecydowane na powrót do Ukrainy, by walczyć o swoją ojczyznę, a także takie, które planowały niesienie pomocy medycznej w punktach medycznych na granicy z Ukrainą lub chciały być po prostu przygotowane do udzielania takiej pomocy - podała.
Było to - jak wyjaśniła - szkolenie dla personelu medycznego i niemedycznego, ale bez doświadczenia w udzielaniu pomocy przedszpitalnej w warunkach konfliktu zbrojnego. A właśnie tego zakresu dotyczyło szkolenie zorganizowane i zrealizowane w Wojskowym Instytucie Medycznym.
- Przekazaliśmy wiedzę o tym, jakiego rodzaju obrażeń należy się spodziewać wskutek działania środków bojowych oraz w jaki sposób zabezpieczyć te obrażenia w pierwszym momencie, aby dać poszkodowanemu szansę na przeżycie - poinformowała.
W niedługim czasie - jak zadeklarowała - planowane są kolejne szkolenia z tego zakresu dla obywateli Ukrainy.
Zaznaczyła, że w WIM już kilka lat temu prowadzone były szkolenia dla żołnierzy ukraińskich. Jako przykład podała, że w 2015 r. w szpitalu przy ul. Szaserów lekarze z Ukrainy odbyli tygodniowe intensywne szkolenie z zakresu z zakresu medycyny pola walki, medycyny klinicznej i rehabilitacji.
Ponadto w 2015 r. WIM poprowadził szkolenia "Diagnoza zaburzeń związanych ze stresem traumatycznym" oraz "Psychoterapia zaburzeń związanych z PTSD" dla terapeutów z Ukrainy, mających pomagać weteranom i ich rodzinom w mierzeniu się ze stresem pourazowym wywołanym udziałem w działaniach wojennych.
W latach 2019-2020 w ramach projektu "Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego", eksperci z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM szkolili ukraińskich specjalistów zajmujących się traumą wojenną. Był to projekt zorganizowany we współpracy z MSZ, realizowany w ramach programu POLSKA POMOC przez Ministerstwo Obrony Narodowej.



KOMENTARZE (0)