×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

WIM szkoli Ukraińców z medycyny taktycznej

  • Autor: PAP/km
  • 8 maj 2022 8:38

W Wojskowym Instytucie Medycznym w marcu szkolono z medycyny taktycznej osoby z Ukrainy, a w niedługim czasie planowane są kolejne szkolenia – przekazała kierownik Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowego Instytutu Medycznego Agnieszka Słupecka.

WIM szkoli Ukraińców z medycyny taktycznej
Wieś Skoworodinowka w obwodzie charkowskim (fot.PAP/Mykola Kalyeniak)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przekazała, że wiosenne szkolenie zrealizowano na prośbę osób pracujących w WIM i w innych warszawskich szpitalach.

- Były to osoby, które były zdecydowane na powrót do Ukrainy, by walczyć o swoją ojczyznę, a także takie, które planowały niesienie pomocy medycznej w punktach medycznych na granicy z Ukrainą lub chciały być po prostu przygotowane do udzielania takiej pomocy - podała.

Było to - jak wyjaśniła - szkolenie dla personelu medycznego i niemedycznego, ale bez doświadczenia w udzielaniu pomocy przedszpitalnej w warunkach konfliktu zbrojnego. A właśnie tego zakresu dotyczyło szkolenie zorganizowane i zrealizowane w Wojskowym Instytucie Medycznym.

- Przekazaliśmy wiedzę o tym, jakiego rodzaju obrażeń należy się spodziewać wskutek działania środków bojowych oraz w jaki sposób zabezpieczyć te obrażenia w pierwszym momencie, aby dać poszkodowanemu szansę na przeżycie - poinformowała.

W niedługim czasie - jak zadeklarowała - planowane są kolejne szkolenia z tego zakresu dla obywateli Ukrainy.

Zaznaczyła, że w WIM już kilka lat temu prowadzone były szkolenia dla żołnierzy ukraińskich. Jako przykład podała, że w 2015 r. w szpitalu przy ul. Szaserów lekarze z Ukrainy odbyli tygodniowe intensywne szkolenie z zakresu z zakresu medycyny pola walki, medycyny klinicznej i rehabilitacji.

Ponadto w 2015 r. WIM poprowadził szkolenia "Diagnoza zaburzeń związanych ze stresem traumatycznym" oraz "Psychoterapia zaburzeń związanych z PTSD" dla terapeutów z Ukrainy, mających pomagać weteranom i ich rodzinom w mierzeniu się ze stresem pourazowym wywołanym udziałem w działaniach wojennych.

W latach 2019-2020 w ramach projektu "Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego", eksperci z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM szkolili ukraińskich specjalistów zajmujących się traumą wojenną. Był to projekt zorganizowany we współpracy z MSZ, realizowany w ramach programu POLSKA POMOC przez Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WIM szkoli Ukraińców z medycyny taktycznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA