PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Większość studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej

  • Autor: PAP/JP
  • 24 sie 2022 18:11

59 proc. studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej, w szczególności są to studenci posiadający własną nieruchomość. Miesięcznie żacy mogą przeznaczyć na lokum 500-1000 zł - wynika z badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Większość studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej
Miesięcznie studenci mogą przeznaczyć na mieszkanie 500-1000 zł (fot. Fotolia)
REKLAMA
  • W sierpniu Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) opublikowało na swojej stronie internetowej wyniki badania na temat sytuacji mieszkaniowej studentów w Polsce.
  • "Wraz ze wzrostem jakości życia oraz rozwojem technologicznym studenci decydują się na wynajem lokali o wyższym standardzie, ważną rolę odgrywa wygoda oraz chęć bycia samodzielnym - aby w pełni realizować swoje cele życiowe" - czytamy w raporcie.
  • 59 proc. studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej, w szczególności są to studenci posiadający własną nieruchomość.

Studentów zapytano m.in. o wpływ pandemii na ich sytuację mieszkaniową. Większość (65,8 proc.) deklarowała, że nie miała żadnego wpływu na ich sytuację mieszkaniową. Prawie 20 proc. wskazywało, że pandemia miała pośredni wpływ na kwestie mieszkaniowe. "Należy zaznaczyć, że jako pośredni wpływ określono m.in. utratę części dochodów czy konieczność znalezienia współlokatora" - sprecyzowano.

Żaków poproszono też o ocenę sytuacji mieszkaniowej, biorąc pod uwagę obserwacje ich otoczenia i znajomych. Respondenci ocenili tę sytuację na 3,24. Podano, że ankietowani mieli możliwość przyznania oceny w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznaczało najsłabszą ocenę, a 5 najwyższą).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wysokie ceny mieszkań to największy problem dla studentów

"Badani studenci wskazywali wysokie ceny mieszkań jako największy problem związany z sytuacją mieszkaniową. Nie bez znaczenia, w ocenie badanych, pozostawał także fakt pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju (głównie wskazywano na wysoką inflację)" - czytamy w raporcie.

W podsumowaniu zwrócono uwagę na to, że zauważalny jest wyraźny trend rosnący wynajmu mieszkań przez studentów. "Szczegółowa analiza wyników potwierdza tezę, że im dalszy etap kształcenia, tym udział studentów mieszkających w akademikach spada, zaś odsetek wynajmujących nieruchomości wzrasta" - podkreślono.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość studentów jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA