PODZIEL SIĘ
Autor: em
27 sty 2014 20:18
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Szwajcaria należy do krajów, które szeroko rozwinęły dualne kształcenie zawodowe młodzieży. -
Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe – zaznaczył. – Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – wymienił.
Szef resortu gospodarki podkreślił, że częścią świadomej polityki gospodarczej polskiego rządu, stawiającej na wzrost przez innowacje i nowoczesne technologie, jest rozwój współpracy naukowo-badawczej z partnerami zagranicznymi. – Dlatego szukamy nowego partnerstwa i odpowiedzi na wyzwania globalizacji. Uczymy się rywalizacji nie poprzez walkę a współpracę, dlatego Polska i Szwajcaria mają sobie wiele do zaoferowania – ocenił wicepremier.
W jego opinii dobrym narzędziem organizowania tego procesu są klastry przemysłowe np. polska Podkarpacka Dolina Lotnicza, czy po stronie szwajcarskiej - działalność naukowa i praktyczna instytutu EMPA (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) w zakresie badań materiałowych
Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Szwajcarii Didier Burkhalter otwierając Forum również zachęcali do współpracy i czerpania ze wzajemnych doświadczeń w sferze badań i edukacji.
Prezydent Komorowski przypomniał, że Szwajcaria jest krajem zamożnych obywateli z bardzo nietypową, ciekawą i skuteczną demokracją. - Podstawą tej zamożności, oprócz losu historycznego, jest zawsze dobrze zorganizowana praca i system edukacyjny – podkreślił prezydent RP. Jego zdaniem, Szwajcaria może być przykładam dobrego zagospodarowywania umiejętności tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Zaważył, że bezrobocie w tym kraju to zaledwie 3 proc.
Z kolei prezydent Burkhalter zaznaczył, że jego kraj jest drugim, największym inwestorem spoza UE w Polsce, a szwajcarskie firmy utworzyły już ok. 30 tys. miejsc pracy w Polsce.
– Nasi przedsiębiorcy doceniają w Polsce wykwalifikowane kadry, duży, chłonny rynek wewnętrzny i znakomity wzrost gospodarczy – wymienił prezydent Burkhalter.
CZYTAJ DALEJ »
Zadeklarował też chęć wzmocnienia współpracy naukowo-badawczej z Polską. Przypomniał, że rząd Szwajcarii zachęca przemysł i naukowców do komercjalizowania swoich wynalazków. - Wspieramy sieć parków technologicznych, które ułatwiają transfer technologii, ale w Szwajcarii sektor prywatny zdecydowanie silniej partycypuje w badaniach i pracach rozwojowych niż rząd – poinformował.
Podczas Forum odbyły się trzy panele dyskusyjne dotyczące polsko-szwajcarskiej współpracy naukowo-badawczej, kształcenia zawodowego w obu krajach oraz transferu technologii z nauki do przemysłu.
W dyskusjach uczestniczyli naukowcy z uniwersytetów z Bazylei, Krakowa, Berna, Warszawy, Lozanny, PAN, a także praktycy z różnych dziedzin gospodarki i edukacji, szefowie organizacji przedsiębiorców i pracodawców, przedstawiciele fundacji i instytucji rządowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!