Wicepremier Piechociński: Chcemy rozwijać kształcenie zawodowe

- Będziemy korzystać z wzajemnych doświadczeń w przepływie technologii z nauki do przemysłu oraz kształcenia zawodowego młodzieży. To pomoże zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszych gospodarek - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński otwierając Polsko-Szwajcarskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów. Debata odbyła się 27 stycznia 2014 r. w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wicepremier Piechociński: Chcemy rozwijać kształcenie zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: em

27 sty 2014 20:18


Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Szwajcaria należy do krajów, które szeroko rozwinęły dualne kształcenie zawodowe młodzieży. - Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe – zaznaczył. – Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – wymienił.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że częścią świadomej polityki gospodarczej polskiego rządu, stawiającej na wzrost przez innowacje i nowoczesne technologie, jest rozwój współpracy naukowo-badawczej z partnerami zagranicznymi. – Dlatego szukamy nowego partnerstwa i odpowiedzi na wyzwania globalizacji. Uczymy się rywalizacji nie poprzez walkę a współpracę, dlatego Polska i Szwajcaria mają sobie wiele do zaoferowania – ocenił wicepremier.

W jego opinii dobrym narzędziem organizowania tego procesu są klastry przemysłowe np. polska Podkarpacka Dolina Lotnicza, czy po stronie szwajcarskiej - działalność naukowa i praktyczna instytutu EMPA (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) w zakresie badań materiałowych

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Szwajcarii Didier Burkhalter otwierając Forum również zachęcali do współpracy i czerpania ze wzajemnych doświadczeń w sferze badań i edukacji.

Prezydent Komorowski przypomniał, że Szwajcaria jest krajem zamożnych obywateli z bardzo nietypową, ciekawą i skuteczną demokracją. - Podstawą tej zamożności, oprócz losu historycznego, jest zawsze dobrze zorganizowana praca i system edukacyjny – podkreślił prezydent RP. Jego zdaniem, Szwajcaria może być przykładam dobrego zagospodarowywania umiejętności tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Zaważył, że bezrobocie w tym kraju to zaledwie 3 proc.

Z kolei prezydent Burkhalter zaznaczył, że jego kraj jest drugim, największym inwestorem spoza UE w Polsce, a szwajcarskie firmy utworzyły już ok. 30 tys. miejsc pracy w Polsce. – Nasi przedsiębiorcy doceniają w Polsce wykwalifikowane kadry, duży, chłonny rynek wewnętrzny i znakomity wzrost gospodarczy – wymienił prezydent Burkhalter.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.