PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wiceminister edukacji: wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe

  • Autor: PAP/km
  • 13 paź 2022 10:55

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być jeszcze wyższe niż w tej chwili. Ministerstwo Edukacji i Nauki stara się zabiegać o przekazywanie do samorządów jak największych środków na edukację – powiedział w czwartek w Studiu PAP wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

Wiceminister edukacji: wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe
W 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu mają wzrosnąć o 7,8 proc. (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Wiceszef MEiN podkreślił, że resort stara się zabiegać o jak największe środki przekazywane do samorządów, które w większości odpowiadają za prowadzenie szkół w Polsce i pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli.
  • Od 1 września wzrosło wynagrodzenie zasadnicze. W przypadku nauczycieli początkujących wynosi 3424 zł brutto.
  • Wiceszef MEiN podkreślił, że oprócz wynagrodzenia zasadniczego, nauczyciel ma "co najmniej kilka dodatków". Najbardziej powszechnym z nich jest dodatek stażowy do 20 proc. wynagrodzenia, do tego dochodzą tzw. trzynastki, fundusz świadczeń socjalnych oraz inne dodatki.
  • Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2023 r. w 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu mają wzrosnąć o 7,8 proc., tak jak całej sfery budżetowej.

- Uważam, że te wynagrodzenia (nauczycieli) powinny być jeszcze większe niż w tej chwili, ale musimy pamiętać o tym, że budżet to jest całość dochodów i wydatków budżetu państwa, a minister edukacji i nauki nie ma oddzielnego budżetu, który może spokojnie przeznaczać na kolejne wzrosty wynagrodzeń - powiedział w rozmowie z PAP.pl wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Wiceszef MEiN podkreślił, że resort stara się zabiegać o jak największe środki przekazywane do samorządów, które w większości odpowiadają za prowadzenie szkół w Polsce i pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli.

- Zwiększamy tzw. subwencje oświatową, w 2015 r. wynosiła nieco ponad 40 mld zł, plan na rok 2023 to ponad 64 mld zł - mamy więc o ponad 50 proc. wyższą subwencję niż 7 lat temu - zaznaczył. - Te liczby i procenty wskazują jednak na bardzo wyraźny wzrost wydatków z budżetu państwa i taki jest dzisiaj stan możliwości państwa, jeśli chodzi o wydatki oświatowe - dodał.

Id 1 września wzrosło wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli (fot. Pixabay)
Id 1 września wzrosło wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli (fot. Pixabay)

3424 zł dla początkujących nauczycieli

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister edukacji: wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA