PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Węgierscy uczniowie protestują przeciwko reformie edukacji

  • Autor: PAP/JS
  • 13 wrz 2019 20:51

Niezbyt szerokim odzewem odbił się apel uczniów szkół średnich o przeprowadzenie strajku przeciwko nowelizacji węgierskiej ustawy o oświacie publicznej - podał portal hvg.hu. W niektórych szkołach nauczyciele zorganizowali „lekcje alternatywne”.

Węgierscy uczniowie protestują przeciwko reformie edukacji
W niektórych szkołach w Budapeszcie, Peczu na południu kraju i Szombathely przy granicy z Austrią nauczyciele zorganizowali "lekcje alternatywne" (fot. pixabay.com)
REKLAMA

"Sądząc po deklaracjach, nie było masowego bojkotu piątkowych (13 września) lekcji przez uczniów" - napisał opozycyjny portal hvg.hu. Protest miał polegać na tym, że uczniowie pozostaną w domu.

Jeden z organizatorów Aron Nogradi powiedział portalowi, że akcja "rozpoczęła się opornie, ale się udała". Według hvg.hu petycję o wycofanie nowelizacji podpisało dotąd nieco ponad 1230 osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W niektórych szkołach w Budapeszcie, Peczu na południu kraju i Szombathely przy granicy z Austrią nauczyciele zorganizowali "lekcje alternatywne", w których mogli wziąć udział uczniowie popierający akcję. Poruszano na nich m.in. takie tematy jak wolność prasy czy system wyborczy. Były też wycieczki tematyczne po mieście.

Szef Demokratycznego Związku Zawodowego Pedagogów (PDSZ) Tamas Szuecs ocenił w piątek na konferencji prasowej w Budapeszcie, że od 2010 r., czyli od przejęcia władzy przez konserwatywny Fidesz, nastąpił w oświacie większy regres niż w jakimkolwiek innym okresie od zmiany ustrojowej. Podkreślił, że trwa centralizacja oświaty i przypomniał, że zgodnie z nowelizacją ciało pedagogiczne nie będzie już mogło opiniować kandydatów na dyrektorów szkół.

Zgodnie z przyjętą w lipcu nowelizacją od 1 września instytucję nauczania domowego zastąpił indywidualny tok nauczania, a opiniowanie dotyczące jego stosowania zostało przeniesione ze szczebla placówki edukacyjnej wyżej, na szczebel odpowiedniego urzędu. Nowelizacja stanowi też, że obowiązek nauczania powinien być realizowany w szkole, a jeśli zdolności lub specyficzna sytuacja ucznia to uzasadniają, można na określony czas wystąpić o nauczanie indywidualne. Usunięto też zapis umożliwiający opiniowania osób na stanowisko dyrektora placówki oświatowej przez kolektywy pracownicze i osoby prywatne, np. rodziców.

Przedstawiciele Ministerstwa Zasobów Ludzkich, któremu podlega oświata, mówili, że nowelizacja nie zawiera istotnych zmian, a jej celem jest kształcenie młodych ludzi, by mieli wiedzę ogólną i potrafili sprostać konkurencji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgierscy uczniowie protestują przeciwko reformie edukacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA