×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

We Wrocławiu działa pierwsza w UE filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego

  • Autor: PAP/KDS
  • 4 lut 2023 18:53

Powołana we Wrocławiu Fundacja Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce jest pierwszą na terenie UE filią powstałej w latach 90. XX w. lwowskiej uczelni.

We Wrocławiu działa pierwsza w UE filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Ukraiński Uniwersytet Katolicki powstał w 1994 r. we Lwowie jako Lwowska Akademia Teologiczna. (fot. Unsplash/Ahmed Zalabany)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Założycielami Fundacji Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce są: rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego ks. Bogusław Prach, ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła grekokatolickiego w Polsce bp Włodzimierz Juszczak oraz były prezydent Wrocławia w latach 2002-2018 Rafał Dutkiewicz. W sobotę we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowano działalność fundacji.

Uruchomienie filii to szansa na rozwój współpracy naukowej i kulturalnej 

Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Yurii Tokar ocenił podczas sobotniej konferencji prasowej, że powołanie Fundacji Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce przyczyni się do rozwoju współpracy naukowej i kulturalnej pomiędzy Polską a Ukrainą.

Metropolita filadelfijski UKGK w USA, prezydent Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego abp Borys Gudziak wskazał, że agresja Rosji na Ukrainę pociągnęła za sobą falę uchodźców do państw UE. "To nas skłoniło do utworzenia filii uniwersytetu w Europie. Jednym z miast, które były brane pod uwagę na siedzibę filii było Monachium, ale Wrocław okazał się najlepszym miejscem" - powiedział abp Gudziak.

Ks. Bogusław Prach podkreślił, że filia uczelni jest otwarta na współpracę z innymi polskimi i ukraińskimi organizacjami. "Chcemy współpracować ze środowiskami intelektualnymi w Polsce oraz ze środowiskami akademickimi. Chcemy realizować wspólnie różne projekt naukowe. Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcia pomogą zrozumieć białe plamy, które są jeszcze pomiędzy naszymi narodami. Chcemy też przygotować grunt do odbudowy Ukrainy po wygranej wojnie" - mówił ks. Prach.

Filia nie będzie prowadzić działalności dydaktycznej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: We Wrocławiu działa pierwsza w UE filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • prophet 2023-02-07 12:13:26

    Już zaczęło się budowanie przyczółków. Ciekawe kto z imienia i nazwiska wydał na to zgodę. A kiedy prawa wyborcze? Jeszcze Polsko zapłaczesz nad swoją głupotą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA