×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

We Francji szkoły będą zamknięte

  • Autor: PAP/RAF
  • 13 mar 2020 7:26

W czwartkowym (12 marca) orędziu do narodu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że od poniedziałku (16 marca) wszystkie szkoły w kraju będą zamknięte z powodu Covid-19. Nie odwołał jednak niedzielnych (15 marca) wyborów samorządowych i poinformował o wsparciu rządu dla firm w związku z epidemią.

We Francji szkoły będą zamknięte
Od poniedziałku (16 marca) wszystkie szkoły w kraju będą zamknięte z powodu Covid-19. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Macron poinformował, że wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte do odwołania.
  •  - We Francji zostanie wdrożony mechanizm wsparcia dla bezrobotnych - zapowiedział Macron.
  • Prezydent nie wykluczył pokrywania kosztów wynagrodzeń pracowników, których firmy ucierpią w czasie kryzysu.

Macron poinformował, że wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte do odwołania. Prezydent nie odwołał jednak wyborów lokalnych, których pierwsza tura odbędzie się w 15 marca, a druga - 22 marca. Spekulacje na ten temat trwały od początku kryzysu spowodowanego przez Covid-19.

- Epidemia koronawirusa, która dotyka wszystkie kontynenty i uderza we wszystkie kraje europejskie, jest najpoważniejszym kryzysem zdrowotnym, jakiego Francja doświadcza od stulecia - powiedział Macron. - Jesteśmy zaledwie na początku epidemii - ocenił i dodał, że "musimy zyskać na czasie i spowolnić jej przebieg".

Podczas swego wystąpienia szef państwa pochwalił Francuzów za opanowanie, podkreślając, że priorytetem jest spowolnienie postępu rozprzestrzeniania się wirusa.

Macron zaapelował o "przebudzenie Francji" i "przypomnienie sobie najlepszych cech, w tym szczodrości (…) która w przeszłości umożliwiła Francji stawienie czoła najcięższym próbom".

- Jutro będziemy musieli odrobić lekcję i zakwestionować modele naszego rozwoju. Ta pandemia pokazuje już, że bezpłatna opieka zdrowotna nie jest kosztem, ale cennym towarem - podkreślił prezydent. - Ta pandemia ujawnia, że istnieją towary i usługi, które muszą być poza prawem rynku - zaznaczył, wzywając "do budowania suwerennej i silnej Francji i Europy".

Macron wezwał też do jedności, mówiąc, że "musimy działać razem jako naród i jako kontynent". - Ten wirus nie ma paszportów, musimy połączyć siły, by współpracować - oświadczył, nie wykluczając jednak takich środków, jak zamykanie granic. - Takich prób nie da się przejść samodzielnie, a jedynie w solidarnych działaniach - podkreślił.

Prezydent zapowiedział rozmowy w sprawie epidemii z prezydentem USA Donaldem Trumpem i zaapelował o odpowiedzialność do członków G7 oraz G20.

Czytaj też:  W Portugalii rząd zamyka szkoły z powodu koronawirusa

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: We Francji szkoły będą zamknięte
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA