×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Warto inwestować w rozwój tych kompetencji. Pomogą znaleźć lepiej płatną pracę

  • jk
  • 6 paź 2022 20:00

Niemal wszyscy Polacy są przekonani, że kompetencje cyfrowe to klucz do znalezienia lepszej pracy. Mimo to nie wszyscy je posiadają.

Warto inwestować w rozwój tych kompetencji. Pomogą znaleźć lepiej płatną pracę
Według Komisji Europejskiej podstawowe kompetencje cyfrowe miało 44 proc. Polaków w wieku 16-74 lat (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z badania PwC wynika też, że 62 proc. polskich pracowników pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe.
  • Inne wnioski płyną z analizy Komisji Europejskiej z 2020 roku. Według ekspertów podstawowe kompetencje cyfrowe miało 44 proc. Polaków w wieku 16-74 lat. To mało, bo średnia unijna wynosi 58 proc.
  • Rozbieżność widać także w postawie pracodawców. W badaniu PwC 78 proc. Polaków przyznało, że ich obecny pracodawca umożliwia zdobywanie umiejętności cyfrowych. Z kolei z badania Fundacji Digital Poland wynika, że 67 proc. badanych uważa, że pracodawcy za mało inwestują w szkolenia i pracowników.

Raport GFK Polonia „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0”, opracowany na zlecenie Fundacji Digital Poland pokazuje, że w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła akceptacja dla nowych technologii. Blisko 80 proc. rodaków twierdzi, że z chęcią sięga po nowinki technologiczne. 63 proc. bardzo pozytywnie postrzega zjawisko cyfryzacji.

- Jeżeli chodzi o same rozwiązania, widzimy, że ok. 40 proc. Polaków chce korzystać z robotyzacji, automatyzacji, pojazdów autonomicznych, sklepów samoobsługowych. Oznacza to wzrost o blisko 10 pkt proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat, odkąd prowadzimy badania – wyjaśnia Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

Podkreśla przy tym, że Polacy chcą najczęściej korzystać z tzw. zielonej cyfryzacji, czyli szeregu rozwiązań, które pozwalają lepiej dbać o środowisko, zoptymalizować wykorzystanie zasobów czy czasu.

Umiejętności cyfrowe pomagają znaleźć lepiej płatną pracę

- Jedną z liczb, która szczególnie wybrzmiewa w naszym raporcie jest nastawienie Polaków do kompetencji cyfrowych. Aż 95 proc. z nich - prawie wszyscy - twierdzą, że umiejętności cyfrowe pomagają znaleźć lepszą, lepiej płatną pracę – wskazuje przedstawiciel Fundacji Digital Poland.

Jak z kolei podaje PwC w swoim raporcie „Upskilling Hopes & Fears 2021”, 57 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest zdania, że technologie stwarzają pracownikom więcej możliwości niż zagrożeń. Jednocześnie, zapytani o to, czy obawiają się negatywnego wpływu automatyzacji na własną karierę zawodową, 45 proc. badanych odpowiedziało przecząco. To pokazuje, że Polacy są dużo bardziej pewni swojej zawodowej przyszłości niż pracownicy z pozostałych krajów – tylko 31 proc. z nich odpowiedziało, że nie martwi się o pracę w obliczu zmian technologicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Warto inwestować w rozwój tych kompetencji. Pomogą znaleźć lepiej płatną pracę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jarl Bischek 2022-10-10 14:31:50

    🤔 Pierdoły, które nie brzmią nawet zabawnie ani ciekawie 🤭 Przyjdzie czas na rewolucję cyfrową, kiedy to nie automaty zastąpią ludzi na produkcji, ale kadrę zarządzającą.👍 I rewolucja cyfrowa wkroczy tam, gdzie tym pierdołom co tak chętnie mówią o dygitalizacji, nawet się nie śni.👍 Np. do sądów. Zamiast sędziego będzie komputer.👍 A to powywraca system prawny i uczyni go logicznym 👍 Bo trzeba będzie zrobić porządek w przepisach tak aby cyfrowy sędzia mógł podejmować decyzję w oparciu o logikę zero-jedynkową, a może nawet rozproszoną.👍 Albo cyfrowo urzędnicy 👍 I to jest prawdziwa dygitalizacji, a nie pokazywanie cycków na Instagramie czy zdjęć na FB i tak dalej. 😂 Czy marnowanie pieniędzy w firmach produkcyjnych na hardware i software, którego potencjału nikt nie potrafi wykorzystać. 😂 I nie jest to wcale jakieś science-fiction. 🙂 Pracowałem przez jakiś czas na stanowisku, gdzie komputer (a w zasadzie system komputerowy) wskazywał mi co mam robić. Nie działało to jakoś perfekcyjnie, ale wszystko zależy od umiejętności programistów. A może przede wszystkim chęci. Bo jak piszesz (...) włochatemu, że coś nie działa, (coś co może załatwić od ręki) to ten odpowiada, że jest zajęty i jutro 😂

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA