×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Warszawski Uniwersytet Medyczny uczy polskiego ewakuowanych z Afganistanu

  • Autor: PAP/JP
  • 16 mar 2022 12:27

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ruszył intensywny kurs języka polskiego dla 25-osobowej grupy osób ewakuowanych z Afganistanu. To młodzi ludzie związani z medycyną, wśród których są lekarze, studenci medycyny i osoby, które chciałyby w Polsce podjąć studia medyczne – poinformowała uczelnia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny uczy polskiego ewakuowanych z Afganistanu
Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (fot. Panek/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA

Afgańczyków biorących udział w kursie ewakuował rząd polski razem z tysiącem innych uchodźców z Kabulu. Oni sami lub ich rodziny wspierali wojska amerykańskie. Po przejęciu władzy przez talibów musieli uciekać, aby ratować życie - wynika z komunikatu WUM.

Podano, że z tysiąca ewakuowanych, około 200 osób zmuszonych było przerwać studia w swoim kraju. Na intensywny kurs języka polskiego organizowany przez WUM trafili ci, którzy są związani z medycyną. To grupa 25 młodych ludzi - wszyscy chcą pozostać w Polsce.

"Wśród zapisanych na kurs mamy np. młodego człowieka, który skończył 9 semestrów stomatologii. Jest również 5 lekarzy. W Warszawie mieszka 17-osobowa afgańska rodzina z tradycjami lekarskimi. Aż pięcioro osób z niej rozpoczęło studia medyczne w Afganistanie, teraz cała piątka idzie na kurs organizowany na WUM, by móc studiować medycynę w Polsce. Opiekuje się nimi wuj, ponieważ ojciec, ordynator w kabulskim szpitalu, został w Afganistanie" - powiedziała cytowana w komunikacie Katarzyna Skopiec z Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.

Kurs poprowadzą lektorzy ze Studium Języków Obcych WUM. "Mamy doświadczenie w realizowaniu takich zajęć dla cudzoziemców. Co roku organizujemy Letnią Szkołę Języka i Kultury Polskiej, czyli wakacyjne kursy dla obcokrajowców. Przygotowywaliśmy i prowadziliśmy również kursy języka polskiego dla Białorusinów. Nauczamy, stosując własne, wypracowane przez wiele lat programy i metody" - zapewnił kierownik Studium Języków Obcych dr Maciej Ganczar.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong zapewnił, że kierowana przez niego uczelnia będzie wspierać tę grupę uchodźców z Afganistanu, m.in. w dostaniu się na studia medyczne i przy nostryfikacji ich dyplomów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawski Uniwersytet Medyczny uczy polskiego ewakuowanych z Afganistanu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA