PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Warszawie powołano Klaster Technologii Kwantowych

  • Autor: PAP/JP
  • 23 maj 2022 18:06

19 podmiotów – przedstawicieli świata nauki i biznesu ogłosiło w poniedziałek w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego powstanie Klastra Technologii Kwantowych (Klaster Q). Jego celem jest wspólna praca nad rozwojem technologii kwantowych.

W Warszawie powołano Klaster Technologii Kwantowych
Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki podczas konferencji inaugurującej Klaster Technologii Kwantowej (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
  • "Dzisiaj jesteśmy w bardzo ważnym momencie nie tylko dla fizyki kwantowej, ale dla biegu gospodarczej historii naszej ojczyzny - powiedział obecny na konferencji inaugurującej projekt sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.
  • Czynny udział w powstaniu klastra ma wybitny polski fizyk teoretyczny, prof. Artur Ekert - współtwórca kryptografii kwantowej i członek Rady Naukowej Centrum Optycznych Technologii Kwantowych na UW.
  • "Relatywnie łatwo jest robić dobrą naukę, jeśli się ma dobrych ludzi. Znacznie trudniej jest wziąć badania naukowe i przełożyć na coś, co ma zastosowanie, bo do tego potrzeba ekosystemu i dobrej woli instytucji, które mogą pomóc" - powiedział prof. Ekert.

"Dwa lata temu została zawiązana polska inicjatywa kwantowa skupiająca osiem wiodących ośrodków w całej Polsce z goszczącym nas dzisiaj Uniwersytetem Warszawskim. Dzisiaj jesteśmy w bardzo ważnym momencie nie tylko dla fizyki kwantowej, ale dla biegu gospodarczej historii naszej ojczyzny. Dziś spotyka się trzech kluczowych interesariuszy tego projektu - polska nauka - z jej najwybitniejszymi przedstawicielami; spotyka się polski przemysł i polskie państwo" - powiedział obecny na konferencji inaugurującej projekt sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.

Małecki nawiązał do roli, jaką technologie kwantowe mają do odegrania w strategii obronności kraju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Teraz, kiedy każdego dnia na ekranach telewizorów widzimy wstrząsające obrazki rosyjskiej agresji na Ukrainę i martwimy się o bezpieczeństwo naszego kraju, to nasze myśli biegną do tego, jak możemy technologie kwantowe i państwa efekty prac wykorzystać do podniesienia obronności naszego kraju" - powiedział, zwracając się do zgromadzonych naukowców i przedsiębiorców. Wyraził również nadzieję, że dzięki zastosowaniu w praktyce wypracowanych przez Klaster Q rozwiązań zyska polska gospodarka, stając się bardziej konkurencyjną. " Nie stać Polski na stratę czasu w tym momencie - w tej technologii" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Warszawie powołano Klaster Technologii Kwantowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA