PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W tej branży powstaną tysiące miejsc pracy. Polska już kształci specjalistów i to na całym świecie

Atom ma do odegrania kluczową rolę w transformacji energetycznej. Polska wciąż czeka na pierwszą elektrownię jądrową, jednak eksperci szacują, że rozwój tej przyszłościowej branży stworzy kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Czy będzie miał kto je obsadzić? Przyszłe kadry dla branży energetyki jądrowej już się kształcą i to na całym świecie. Polscy studenci mają możliwość zaznajomienia się z branżą m.in. na stażach i studiach w Korei Południowej, Francji i Stanach Zjednoczonych.

W tej branży powstaną tysiące miejsc pracy. Polska już kształci specjalistów i to na całym świecie
Ekskperci szacują, że branża energetyki jądrowej stworzy kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Nz. przegląd w czeskiej elektrowni Dukovany (fot. PAP/CTK)
REKLAMA
 • Kilku Polaków ukończyło już studia w szkole wyższej KINGS w Korei Południowej, kształcącej wyższych specjalistów dla sektora jądrowego. 
 • 15 studentów kierunków technicznych z Polski rozpoczęło wakacyjny staż w grupie Westinghouse w Stanach Zjednoczonych.
 • Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN) z Francji współpracuje z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim oraz daje możliwość kształcenia się polskich studentów we Francji. 

Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce w 2033 r. Eksperci szacują, że dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy.

Jednak, choć wciąż nie mamy pierwszej elektrowni jądrowej,  już teraz Polscy studenci, chcący związać swoją przyszłość z tą branżą, mają możliwości jej praktycznego poznania. Taką możliwość dają m.in. staże i studiowanie np. w Korei Południowej, Francji i Stanach Zjednoczonych, czyli w krajach, które oferują Polsce budowę elektrowni jądrowych. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O ile kiedyś w Polsce powstaną elektrownie jądrowe, to już teraz musimy myśleć o wykształceniu kadry, która będzie w nich pracowała. Nawet jeżeli takie elektrownie w naszym kraju nie powstaną, to energetyka jądrowa daje możliwości ciekawych i dobrze płatnych miejsc pracy w innych krajach.  

Czytaj także:  Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach

Koreański KINGS

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: W tej branży powstaną tysiące miejsc pracy. Polska już kształci specjalistów i to na całym świecie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Uklak 2022-07-21 23:01:50

  He, he. Mój znajomy który pobierał nauki w tej dziedzinie jest już po 50 ce i ani jednego dnia nie przepracował w swoim zawodzie. Powodzenia życzę.

 • Kastrator 2022-07-19 18:02:00

  Jąder ci u nas dostatek, w i te dwa przyjmiemy, a nawet jedno, jak wrożbę pomyśnegi rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

 • Karol 2022-07-19 09:17:12

  Obawiam się że ów kraje proponujące staże dla studentów zatrzymają ich pow wszystkim u siebie. Ale ma nadzieję że się mylę. Rządzący raczej nie myślę do 10 lat do przodu także mam nadzieję że ktoś przeczyta bo zgłaszam ryzyko ;)

  • Zawód Andrzej 2022-07-20 11:57:24

   Jeżeli polityka będzie adekwatna dla branży kosmicznej to na pewno ściągniemy te osoby do kraju. Z uwagi na deficyt specjalistów w obu segmentach każdy kraj bacznie pilnuje kapitału ludzkiego.

 • Romuald 2022-07-19 08:56:55

  Mozna tez dodac ze od 2012 roku AREVA a dzisiaj Framatome wraz z EDF bierze tez udzial w ksztalceniu specjalistow na Politechnice Warszawskiej i proponuje 6-cio miesieczne staze zakonczone dyplomem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA