×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W rok można zostać podporucznikiem. Uczelnie wojskowe organizują kursy

Wiemy, ile miejsc będzie na rocznych kursach oficerskich w 2018 r. Najwięcej ludzi wyszkoli Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W rok można zostać podporucznikiem. Uczelnie wojskowe organizują kursy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Na przyszłorocznych kursach organizowanych w czterech uczelniach wojskowych przewidziano 540 miejsc.

• Najwięcej miejsc dla cywili, bo prawie 220, przygotowano na 12 miesięcznych kursach w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz w Akademii Marynarki Wojennej.

• Po zakończeniu kursu absolwenci zostaną mianowani na pierwszy stopień oficerski i trafią do służby w całej Polsce

W przyszłym roku studium oficerskie dla kandydatów na podporuczników będą prowadzić cztery uczelnie: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz, po raz pierwszy, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Nie tylko dla żołnierzy

Łącznie na kursach trwających od 3 do 12 miesięcy uczelnie przewidziały 540 miejsc dla żołnierzy i cywili.

Najwięcej kandydatów, bo aż 400, przyjmie wrocławska Akademia Wojsk Lądowych.

- Uczelnia przygotowała 184 miejsca na sześciomiesięcznych kursach dla podoficerów wojsk lądowych. Zorganizuje też dwunastomiesięczne szkolenia na oficerów tylko dla cywili z wyższym wykształceniem magisterskim - informował nas mjr Dominik Pietrasik, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień Łódź.

Czytaj też: Działania edukacyjne to nasz obowiązek

Zarezerwowano dla nich 190 miejsc. Szkolenie odbywać się będzie w korpusach: wojsk lądowych (w grupie pancerno-zmechanizowanej przygotowano najwięcej, bo aż 109 miejsc, także dla potrzeb WOT), łączności i informatyki, logistyki, medycznym, sprawiedliwości, obsługi prawnej oraz finansowym.

Można też do Marynarki Wojennej

Studium oficerskie zorganizuje także Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dębinie, ale tam szkolić się będą przede wszystkim podoficerowie, dla których przewidziano 78 miejsc. Dla cywili zaplanowano jedynie 6 miejsc w grupie meteorologicznej.

W WAT miejsca na sześciomiesięcznych kursach oficerskich zarezerwowane są tylko dla podoficerów (29), z kolei oferta szkolenia kandydatów na oficerów w ramach studium oficerskiego w gdyńskiej AMW skierowana jest wyłącznie do cywilów. Na zorganizowanym po raz pierwszy w akademii szkoleniu kandydatów na oficerów czeka 27 miejsc w różnych specjalnościach.

Mjr Pietrasik przypomina, że absolwenci wyższych uczelni zainteresowani pełnieniem służby kandydackiej w studium oficerskim powinni złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: W rok można zostać podporucznikiem. Uczelnie wojskowe organizują kursy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adi 2019-10-02 18:31:27

  Byłem w wojsku z taka jedną panią podporucznik po kursie. 10 lat temu, bodajże , ten kurs trwał 9 miesięcy. Praktyki zero, a i starsi szeregowi mieli większa wiedzę teoretyczna niż pani ppor. Nikt nie chciał jechać pod jej dowództwem do Afganistanu.

 • john 2019-02-23 06:19:18

  Autor artykulu nie ma pojecia o czym pisze, dzisiejsze wojsko to jedna wielka rodzina, jak sie pojdzie do WKU to zaczynaja szukac, jakie wyksztalcenie, a potem psycholog proboje udowodnic ze jest sie zerem. Dziadostwo I innego slowa to towarzystwo odemnie nie dostanie. Barachlo

 • pol 2017-11-16 08:09:39

  Wlatach 50 w Koszalinie po pol rocznym kursie i 7 kl tez wychodzili oficerowie a tu postudjach jest to realne

 • Karas 2017-11-09 08:34:16

  To jest jakiś żart? Dadzą później takiego ,a tu zero praktyki... I się mota, nie więc co i jak. Teoria wyuczona nie zawsze idzie w parze z praktyką. Potem tacy pajacują.

 • tia 2017-10-23 20:49:09

  "Nie tylko dla żołnierzy" To jest dowcip! :-D Miejsc dla żołnierzy jest tyle co kot napłakał (przykładowo 15 miejsc dla szeregowych). Niestety nie stawia się na promowanie swoich kadr, ale na lepienie nowych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA