PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W przyszłym roku powstanie Krajowy Rejestr Mediatorów

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2022 18:03

Mocno stawiamy na rozwój mediacji; w wakacje przyszłego roku powstanie ogólnodostępny Krajowy Rejestr Mediatorów - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powołując w poniedziałek Lubelskie Porozumienie na rzecz mediacji w Lublinie.

W przyszłym roku powstanie Krajowy Rejestr Mediatorów
Mediacja ogranicza zakres spraw, które wpływają do sądów (fot.pixabay)
REKLAMA
  • Romanowski podczas uroczystego podpisania aktu powołania Lubelskiego Porozumienia na rzecz mediacji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powiedział, że dokument stanowi deklarację wspierania mediacji, która jest alternatywą do sądowej formy rozwiązywania konfliktów.
  • Wyraził nadzieję, że efektem porozumienia będzie wzrost spraw kierowanych do mediacji i rozwijanie różnych form mediacji w województwie lubelskim.
  • Wiceszef MS zaznaczył, że prowadząc prace legislacyjne, organizacyjne i technologiczne Ministerstwo Sprawiedliwości mocno stawia na rozwój mediacji i profesjonalizację zawodu mediatora.

Jako przykład podał Krajowy Rejestr Mediatorów, który według niego powstanie w wakacje przyszłego roku i będzie dla wszystkich dostępny. "Rejestr będzie zawierał dane wszystkich mediatorów z listy dotychczas prezesów sądów, z danymi kontaktowymi, ze specjalizacją" - dodał. Według Romanowskiego rejestr znacznie ułatwi kontakt między sądem a mediatorem.

Pytany o formy promocji mediacji przez ministerstwo Romanowski wskazał zmiany legislacyjne zmierzające do zwiększenia dostępności mediacji w sprawach przedrozwodowych i gospodarczych oraz wzmocnienia sieci sędziów koordynatorów do spraw mediacji. Jak dodał, w efekcie działań ministerstwa odsetek spraw sądowych kierowanych do mediacji w Polsce wynosi 1,6 proc., przy średniej europejskiej na poziomie 1,4 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Lubuskie rusza z kursami języka polskiego dla Ukraińców

Romanowski ocenił, że mediacja ogranicza zakres spraw, które wpływają do sądów. "A jeżeli już wpłyną to na pewno mediacje sądowe przyczyniają się do tego, że te sprawy rozstrzygane są szybciej, taniej i na niższym poziomie formalizacji" - dodał wiceminister.

Jak dodał, mediacja to platforma wpływania na naszą kulturę, relacje społeczne, która ma bardzo głębokie znaczenie dla relacji międzyludzkich, poczynając na rodzinie, szkole, a kończąc na stosunkach między grupami i państwami. Stwierdził, że fundamentalne jest promowanie mediacji wśród dzieci i młodzieży, żeby młodzi przyzwyczajali się do rozwiązywania konfliktów w sposób polubowny, stosowali mediację w dorosłym życiu i propagowali ją wśród dorosłych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przyszłym roku powstanie Krajowy Rejestr Mediatorów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA