W Polsce przybywa studentów zagranicznych

W Polsce uczy się blisko 36 tys. studentów zagranicznych ze 149 krajów, to o 23 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najliczniejszą grupę, ponad 15 tys., stanowią Ukraińcy - informuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce przybywa studentów zagranicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 kwi 2014 19:03


Z danych zgromadzonych przez fundację oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku akademickim 2013/14 w Polsce uczy się 35 983 studentów zagranicznych, czyli o 6811 więcej niż w roku poprzednim. To oznacza 23-procentowy wzrost liczby studentów spoza Polski. "Tak dużego wzrostu ich liczby polskie uczelnie jeszcze nie doświadczyły" - informuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" w przesłanym PAP komunikacie.

Fundacja zastrzega jednak, że wzrost współczynnika umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych wynika nie tylko ze wzrostu liczby obcokrajowców, ale również z bezprecedensowego spadku ogólnej liczby studentów. W roku akademickim 2013/14 studiuje w Polsce w sumie 1 549 877 osób - o ponad 125 tysięcy mniej niż w roku poprzednim.

Według najnowszych danych GUS, najwięcej studentów zagranicznych - ponad 15 tys. - przyjechało na polskie uczelnie z Ukrainy. Studenci z tego państwa stanowią już 42 proc. ogółu studentów zagranicznych w Polsce. Następni pod względem liczebności są Białorusi (3743), Norwegowie (1580), Hiszpanie (1361) i Szwedzi (1251).

"Tak duży wzrost liczby studentów zagranicznych w Polsce to efekt z jednej strony otwarcia się polskich uczelni na potrzeby studentów zagranicznych, w tym zwłaszcza rozbudowywania oferty studiów w języku angielskim. W tej chwili polskie uczelnie oferują ich już ponad 500. Z drugiej zaś wzmożonej promocji prowadzonej stabilnie na priorytetowych rynkach od ośmiu lat w ramach wspólnych inicjatyw uczelni" - komentuje dyrektor Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dr Bianka Siwińska.

Jej zdaniem oferta polskich uczelni jest atrakcyjna ze względu na dobrą jakość studiów, konkurencyjne ceny, niskie koszty utrzymania - przy jednoczesnej możliwości otrzymania europejskiego dyplomu.

Ponad 80 proc. ogółu obcokrajowców przyjechało do Polski na studia z Europy (ponad 29 tys.); pozostali przyjechali z Azji (ponad 4,7 tys.), Ameryki Płn. i Środkowej (ponad 1,3 tys.), Afryki (blisko 600), Ameryki Płd. (99) i Oceanii (22).

Studenci zagraniczni, mimo znaczącego wzrostu - stanowią w tej chwili 2,32 proc. ogółu studentów w Polsce. To o wiele mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż w krajach sąsiednich: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, a nawet w Bułgarii. Polska jest, obok Chorwacji, najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej i jednym z najsłabiej umiędzynarodowionych w OECD.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.