W Polsce przybyło 1,6 tys. nowych adwokatów

• Jak poinformowała w środę (4 maja) adwokatura, w marcu egzamin adwokacki zdało 1 tys. 629 osób spośród 2 tys. 310 zdających.
• W Polsce będzie wkrótce 27 tys. adwokatów i aplikantów - o ile na listę wpiszą się wszystkie osoby, które zdały tegoroczny egzamin adwokacki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce przybyło 1,6 tys. nowych adwokatów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

4 maj 2016 14:52


- Tradycyjnie najwięcej adwokatów przybędzie w Warszawie, w której aż 541 osób uzyskało prawo do wpisu na listę adwokatów, choć ogólny wynik egzaminów w stolicy był jednym z najsłabszych - zaznaczyła Naczelna Rada Adwokacka.

Tegoroczne egzaminy adwokackie i radcowskie odbyły się w całym kraju od 15 do 18 marca. Po raz pierwszy egzaminy te odbyły się w nowej formule, zdający mieli m.in. do rozwiązania zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu albo etyki zawodowej polegające na "przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny". Taki wymóg wprowadziła uchwalona w czerwcu 2013 r. pierwsza z tzw. ustaw deregulacyjnych.

Według danych resortu sprawiedliwości spośród 2 tys. 310 zdających egzamin adwokacki pozytywnym wynikiem zakończyło ponad 70 proc. kandydatów na adwokatów. Z kolei spośród 3 tys. 145 osób, które przystąpiły do egzaminu radcowskiego, pozytywny wynik uzyskało ponad 77 proc. kandydatów na radców.

Najlepsi adwokaci w Toruniu, radcy prawni w Poznaniu

W odniesieniu do egzaminów adwokackich najlepszy wynik odnotowano w Toruniu, gdzie zdawalność sięgnęła 95 proc., zaś najgorszy w Warszawie, gdzie w jednej z komisji wynosiła około 53 proc. Jeśli chodzi o egzaminy radcowskie, najlepszy wynik odnotowano w jednej z poznańskich komisji, gdzie zdawalność wyniosła około 97 proc., zaś najgorszy w katowickiej komisji, w której zdało około 61 proc. kandydatów.

W przypadku egzaminów adwokackich najwięcej ocen niedostatecznych (542) wystawiono z zadania dotyczącego prawa cywilnego; w przypadku egzaminu radcowskiego najwięcej takich ocen (407) wystawiono z zadania dotyczącego prawa gospodarczego.

W zeszłym roku do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2175 osób, zaś do egzaminu radcowskiego 3635 osób. Zdawalność w poszczególnych komisjach oscylowała wówczas wokół 80 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.