W Polsce kształci się cztery razy więcej młodych niż w Hiszpanii

- Polska młodzież uczy się na potęgę, bo ma łatwy dostęp do szkół różnego szczebla, uzupełnionych szeroką ofertą prywatnego kształcenia - mówi ekonomistka PKO BP Karolina Sędzimir.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Polsce kształci się cztery razy więcej młodych niż w Hiszpanii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 sie 2015 8:44


W 2014 r. zaledwie 5,4 proc. Polaków w wieku 18-24 lat nie kontynuowało nauki. To dwa razy mniej niż przeciętnie w UE - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", przytaczając dane GUS i Eurostatu.

Przykładowo w porównaniu z Hiszpanią, Maltą czy Rumunią kształci się u nas blisko cztery razy więcej młodych, a np. z Portugalią czy Włochami – trzy razy więcej.

Czytaj też: Naukę języków obcych warto dopasować do osobowości

- Polska młodzież uczy się na potęgę, bo ma łatwy dostęp do szkół różnego szczebla, uzupełnionych szeroką ofertą prywatnego kształcenia; liczy, że dzięki edukacji zdobędzie pracę i lepsze zarobki – mówi ekonomistka PKO BP Karolina Sędzimir. Ale inwestowanie w naukę często szybko się nie zwraca – zauważa.

Dorośli nie chcą się uczyć

W przeciwieństwie do młodzieży dorośli Polacy zdecydowanie rzadziej niż obywatele pozostałych państw UE uczą się w szkołach lub dokształcają w różnej formie.

W ub.r. w ten sposób podnosiło swoje kwalifikacje tylko 4 proc. dorosłych mieszkańców Polski – niemal trzykrotnie mniej niż średnio w krajach Unii. I te niekorzystne dysproporcje utrzymują się od lat – zauważa "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.