W ministerstwach trwają rozmowy na temat odpłatności za studia medyczne

• W środę (20 stycznia) wicepremier Jarosław Gowin mówił, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia.
• Związkowcy są zdania, że każda propozycja dotycząca tego, jak zatrzymać lekarzy w kraju jest warta rozpatrzenia.
• Resort zdrowia zapewnia, że nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością odpracowania kosztów szkolenia lekarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W ministerstwach trwają rozmowy na temat odpłatności za studia medyczne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sty 2016 12:56


"W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 procentach pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać" - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w radiu RMF FM.

Jarosław Gowin w radiu RMF FM, powiedział też, że rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w odpowiedzi na słowa Gowina zaznaczyło, że rezydenci również są zainteresowani zatrzymaniem lekarzy w kraju, a każda propozycja tego dotycząca jest warta rozpatrzenia.

"Podkreślamy jednak, że są dodatkowe ważne aspekty, które (...) należy wziąć pod uwagę. Podstawowym jest: ile powinien zarabiać młody lekarz (rezydent), aby proponowane odpracowanie studiów nie zajęło mu całego życia" - czytamy w piśmie rezydentów. Poprosili oni wicepremiera Gowina o spotkanie w tej sprawie.

Wcześniej rzeczniczka prasowa resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że MZ nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością odpracowania kosztów szkolenia lekarzy po jego zakończeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krystian Wiśniewski 2016-01-21 23:59:38

Żeby "zwrócić" te 500.000 (skąd ta kwota? - na wolnym rynku to już ~170tyś), to podczas specjalizacji 5-letniej musiałby oddawać ~8tyś zł miesięcznie. Powodzenia przy pensji 2.4tys zl netto, a wielu lekarzy nie może nawet liczyć na taką kwotę po tych 5 latach. Kto zostaje w Polsce, ten już jest ideowcem.