PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Kartuzach otwarto Uniwersytet Ludowy. Będzie uczyć kaszubskiego i nowych technologii

  • Autor: PAP/JP
  • 8 cze 2022 16:54

W Kartuzach oficjalnie otwarto Uniwersytet Ludowy. Na zajęciach słuchacze nauczą się m.in. języka kaszubskiego i nowych technologii.

W Kartuzach otwarto Uniwersytet Ludowy. Będzie uczyć kaszubskiego i nowych technologii
W Kartuzach oficjalnie otwarto Uniwersytet Ludowy (fot. mat. prasowe UMWP)
REKLAMA

Fundacja Kaszubska i Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby we wtorek oficjalnie uruchomiły Uniwersytet Ludowy w Kartuzach. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

"Bardzo się cieszę, że w Kartuzach powstał uniwersytet ludowy. Miejsce, w którym mieszkańcy nie tylko mogą się spotykać, ale przede wszystkim poszerzać wiedzę i co najważniejsze, mieć wpływ na to, co będzie się działo w ramach uniwersytetu" - powiedział Struk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak tłumaczyła prezeska instytucji Danuta Rek, pomysł powołania uniwersytetu pojawił się kilka lat temu. "Przez lata obserwowaliśmy, jak oferta edukacyjna dla osób dorosłych w regionie kurczyła się. Chcieliśmy temu przeciwdziałać, powołując instytucję edukacyjną odpowiadającą na potrzeby mieszkańców" - wskazywała.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się już na przełomie kwietnia i maja. Na razie odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.

"Zaczęliśmy od nauki języka polskiego dla uchodźców. W zajęciach, prowadzonych przez wolontariusza, udział bierze 60 osób" - wyliczała Rek.

Dodała, że kilkanaście osób uczestniczy w zajęciach "kaszubski dla niewtajemniczonych", czyli lekcjach języka kaszubskiego dla dorosłych.

Uniwersytety ludowe, zwane też "Szkołami dla Życia" lub - od nazwiska ich pierwszego założyciela Mikołaja Grundtviga - uniwersytetami grundvtidiańskimi, to instytucje edukacji osób dorosłych, powstające w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków akademickich.

"Uniwersytet będzie bardzo mocno powiązany z potrzebami mieszkańców. Zgodnie z założeniami uniwersytetu grundtvigiańskiego, to w duchu lokalnej przedsiębiorczości i pomysłowości ustalana będzie oferta edukacyjna wspólnie pomiędzy gronem pedagogicznym, a słuchaczami" - tłumaczyła Rek.

Dodała, że w ramach zajęć zamierzają także prowadzić projekty ekologiczne i o nowoczesnych technologiach. "Będą to zajęcia m.in. z tematyki rozwiązań chmurowych dla laików" - powiedziała prezeska instytucji.

Uczelnia przygotowuje program edukacyjny i harmonogram spotkań. Nadal prowadzi zapisy na poszczególne zajęcia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Kartuzach otwarto Uniwersytet Ludowy. Będzie uczyć kaszubskiego i nowych technologii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA