Coraz więcej obaw w sprawie bezpieczeństwa dzieci mają kanadyjscy rodzice i nauczyciele. W Ontario związki zawodowe nauczycieli zażądały spotkania z rządem prowincji aby omówić zagrożenia wynikające z pandemii koronawirusa.
- W czwartek (13 sierpnia) cztery największe związki zawodowe nauczycieli w Ontario zażądały spotkania z przedstawicielami resortów pracy i edukacji w ciągu tygodnia.
- Portal Pressprogress.ca wymieniał jako jeden z przykładowych problemów brak wystarczającej liczby personelu pomocniczego.
- Związkowcy jednak wskazują, że propozycje zwiększonego zatrudnienia są niewystarczające i pracownikom nie starczy czasu.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu prowincje ogłaszały zasady powrotu dzieci do szkół, zapewniając, że działają zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W środę w Toronto, pod budynkiem parlamentu prowincji Ontario, odbył się protest nauczycieli i rodziców, podczas którego pokazano - rozstawiając stoły i zaznaczając odległości - jak trudno będzie zachowywać zasady bezpieczeństwa w szkołach podstawowych.
Rząd Ontario, który w ub.r. zwiększył liczebność klas, nie ograniczył bowiem obecnie liczby dzieci w klasie w szkołach podstawowych, dopiero w szkołach średnich są zajęcia w mniejszych grupach. Petycję do rządu prowincji w tej sprawie podpisało ponad 200 tys. osób. Władze medyczne w Toronto wezwały do zmniejszenia liczebności klas. W czwartek (13 sierpnia) cztery największe związki zawodowe nauczycieli w Ontario zażądały spotkania z przedstawicielami resortów pracy i edukacji w ciągu tygodnia, wskazując, że rządowe zasady naruszają przepisy ustawy o zdrowiu i bezpieczeństwie.
Czytaj też: Spotkanie w MEN: nie będzie zmian w sprawie wynagrodzeń nauczycielskich
- Otwierając szkoły bez podjęcia właściwych środków, by zaradzić krytycznym problemom, ministerstwo edukacji ryzykuje zdrowiem i bezpieczeństwem nauczycieli, ich uczniów i całych społeczności szkolnych - napisali związkowcy w komunikacie.
Portal Pressprogress.ca wymieniał jako jeden z przykładowych problemów brak wystarczającej liczby personelu pomocniczego. Rząd Ontario wprowadził obowiązek dwukrotnego w ciągu dnia dezynfekowania powierzchni często dotykanych, jak poręcze na schodach, także stołówek i toalet. Związkowcy jednak wskazują, że propozycje zwiększonego zatrudnienia są niewystarczające i pracownikom nie starczy czasu, bo 75 mln CAD na dodatkowych woźnych w 4800 szkół publicznych w prowincji daje zaledwie środki na opłacenie 1,5 godziny dezynfekcji dziennie. Jeden woźny - z reguły - sprząta w pięciu szkołach, wyliczał portal.

KOMENTARZE (0)