Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Swoje opinie prezentowali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych.
- Zdaniem Karoliny Pawliczak (Lewica) powołanie uniwersytetu da impuls rozwojowy oraz ogromną szansę na zwiększenie dostępności do wyższego wykształcenia młodzieży będącej w trudniejszej sytuacji materialnej.
- Poseł wnioskodawca Jan Mosiński powiedział, że plany uczelni są takie, aby w procesie przygotowania do ewaluacji powołać 7 dyscyplin. Podkreślił, że na oczach wszystkich dzieje się wspaniała historia i gdyby nie działania rządu PiS to Akademii Kaliskiej mogłoby nie być.
Jan Dziedziczak (PiS) powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeciąć trend, który miał miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. "Skutkował on odpływem młodych ludzi z takich miast, jak Kalisz. Młody człowiek, wyjeżdżający do większego ośrodka na studia bardzo często do swojego rodzinnego miasta już nie wracał. Ideą powstania uniwersytetu jest zatrzymanie naszej młodzieży w Kaliszu. Cieszę się, że PiS dotrzymał słowa i uda się powołać uniwersytet" - oświadczył.
"Chcę, żebyśmy wszyscy ją wspierali, ale nie upartyjniali Uniwersytetu Kaliskiego"
Mariusz Witczak (PO) powiedział, że jego środowisko polityczne wspiera powołanie uniwersytetu. Według niego na dorobek - najpierw Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, później Akademii Kaliskiej a teraz uniwersytetu - pracowało wiele osób, które przez lata dokładały kompetencje i nowe walory uczelni. "Chcę, żebyśmy wszyscy ją wspierali, ale nie upartyjniali Uniwersytetu Kaliskiego, bo to będzie największa krzywda, którą wyrządzimy tej instytucji na starcie" - powiedział.
Zdaniem Karoliny Pawliczak (Lewica) powołanie uniwersytetu da impuls rozwojowy oraz ogromną szansę na zwiększenie dostępności do wyższego wykształcenia młodzieży, będącej w trudniejszej sytuacji materialnej, szczególnie tej z mniejszych ośrodków czy osób z niepełnosprawnościami.
Poseł Andrzej Grzyb (Koalicja Polska) przypomniał, że projektowi powstania uniwersytetu całym swoim życiem służyło Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk z prof. Krzysztofem Walczakiem na czele i Kaliskie Towarzystwo Lekarskie. Szczególne zasługi - jak zauważył - należą się samorządowi Kalisza, który przekazywał na rzecz uczelni majątek w postaci licznych obiektów.
Zdaniem Janusza Korwina-Mikke (Konfederacja) uczelnie powinni zakładać prywatni ludzie a nie państwo. "Ale jeżeli już państwo zakłada uczelnie to może przyjrzałoby się tym, które już założył. Może sprawdziłby, co dzieje się w Warszawie, gdzie wydziały nauk ścisłych trzeba wydzielić a całą resztę należałoby przewietrzyć, najlepiej wytarzać w smole i pierzu, a wydziały gender na miotłach wysłać do Brukseli. Mam nadzieję, że uczelnia w Kaliszu będzie się rozwijała lepiej, niż Uniwersytet Warszawski" - oznajmił.
Powołanie Uniwersytetu Kaliskiego stworzy "szansę, możliwości i lepszy start w życie"
Projekt ustawy poparli także parlamentarzyści z koła Polska 2050 i Kukiz'15 Demokracja Bezpośrednia. Wszyscy podkreślili, że powołanie uniwersytetu stworzy szansę, możliwości i lepszy start w życie.
Małgorzata Pępek z PO zapytała, czy wraz z powstaniem nowych ośrodków uniwersyteckich jest szansa na zwiększenie nakładów na funkcjonowanie szkolnictwa wyższego. "Niektóre uniwersytety narzekają na problemy finansowe a bez odpowiednich środków wydajność finansowa uczelni nie jest wykorzystywana w 100 procentach" - powiedziała. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek powiedział, że po ewaluacji uczelnia będzie liczona w algorytmie uczelni akademickich. "Będzie miała stabilną i pewną sytuację finansową" - zapewnił. Dodał, że uczelnia dostaje kredyt zaufania. "W najbliższym czasie musi nadrobić pewne kompetencje i wierzę, że to się uda" - oświadczył.
Wiceminister Murdzek odniósł się do opinii do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz biura legislacyjnego, wyrażonych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Stwierdzono, że Akademia Kaliska nie spełnia warunku do utworzenia uniwersytetu. Ustawa o szkolnictwie wyższym wyraźnie definiuje i zastrzega nazwę "uniwersytet" dla uczelni spełniającej konkretne wymagania. "To jest posiadanie kategorii naukowej A+, A, B+ co najmniej w sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych, które muszą być rozłożone w trzech dziedzinach nauki lub sztuki - wyjaśniono. W tej chwili AK spełnia połowę wymagań do utworzenia uniwersytetu.
"Gdyby nie działania rządu PiS, to Akademii Kaliskiej mogłoby nie być"
Poseł wnioskodawca Jan Mosiński powiedział, że plany uczelni są takie, aby w procesie przygotowania do ewaluacji powołać 7 dyscyplin. Podkreślił, że na oczach wszystkich dzieje się wspaniała historia i gdyby nie działania rządu PiS, to Akademii Kaliskiej mogłoby nie być. "Pamiętam lata rządów naszych poprzedników, kiedy w 2013 r. powołano zespół roboczy w celu powołania akademii i na tym się skończyło. Dopiero wygrana wyborów przez PiS pozwoliła rozpocząć pracę nad ambitnymi planami. Dzięki przychylności ministra Andrzeja Murdzka uczelnia rozwija się i kształci młode pokolenie" - powiedział. Projekt ustawy ma być poddany pod głosowanie na czwartkowym posiedzeniu Sejmu.
Akademia Kaliska jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Została utworzona na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia oraz 11 kierunków studiów podyplomowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (1)