×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Kaliszu powstanie Uniwersytet Kaliski. Posłowie jednogłośni

  • Autor: PAP/JP
  • 8 mar 2023 16:42

Wszystkie kluby i koła poselskie poparły w środę projekt ustawy o utworzeniu w Kaliszu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Ustawa zostanie przyjęta na czwartkowym posiedzeniu Sejmu.

W Kaliszu powstanie Uniwersytet Kaliski. Posłowie jednogłośni
Posłowie na sali obrad w Sejmu w Warszawie (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Swoje opinie prezentowali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych.
  • Zdaniem Karoliny Pawliczak (Lewica) powołanie uniwersytetu da impuls rozwojowy oraz ogromną szansę na zwiększenie dostępności do wyższego wykształcenia młodzieży będącej w trudniejszej sytuacji materialnej.
  • Poseł wnioskodawca Jan Mosiński powiedział, że plany uczelni są takie, aby w procesie przygotowania do ewaluacji powołać 7 dyscyplin. Podkreślił, że na oczach wszystkich dzieje się wspaniała historia i gdyby nie działania rządu PiS to Akademii Kaliskiej mogłoby nie być.

Jan Dziedziczak (PiS) powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeciąć trend, który miał miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. "Skutkował on odpływem młodych ludzi z takich miast, jak Kalisz. Młody człowiek, wyjeżdżający do większego ośrodka na studia bardzo często do swojego rodzinnego miasta już nie wracał. Ideą powstania uniwersytetu jest zatrzymanie naszej młodzieży w Kaliszu. Cieszę się, że PiS dotrzymał słowa i uda się powołać uniwersytet" - oświadczył.

"Chcę, żebyśmy wszyscy ją wspierali, ale nie upartyjniali Uniwersytetu Kaliskiego"

Mariusz Witczak (PO) powiedział, że jego środowisko polityczne wspiera powołanie uniwersytetu. Według niego na dorobek - najpierw Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, później Akademii Kaliskiej a teraz uniwersytetu - pracowało wiele osób, które przez lata dokładały kompetencje i nowe walory uczelni. "Chcę, żebyśmy wszyscy ją wspierali, ale nie upartyjniali Uniwersytetu Kaliskiego, bo to będzie największa krzywda, którą wyrządzimy tej instytucji na starcie" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Kaliszu powstanie Uniwersytet Kaliski. Posłowie jednogłośni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tomek 2023-03-14 18:43:29

    To niesprawiedliwe. Akademia Kaliska nie spełnia warunku przekształcenia uczelni w uniwersytet określonego art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: Wyraz „uniwersytet” jest zastrzeżony dla nazwy uczelni akademickiej posiadającej kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 6 dyscyplinach naukowych lub artystycznych, zwanych dalej „dyscyplinami”, zawierających się w co najmniej 3 dziedzinach nauki lub sztuki [...]. W przypadku Akademii Kaliskiej jest tych dyscyplin naukowych tylko 2.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA