W Gorzowie Wlkp. Akademia zastąpi Państwową Wyższą Szkołę Zawodową

• W myśl ustawy, przygotowanej przez posłów PiS, Akademia w Gorzowie Wlkp. utworzy się ją z działającej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
• Pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej będą pracowali i studiowali w Akademii.
• Gorzów Wielkopolski jest jedyną stolicą województwa, w której nie funkcjonuje samodzielna publiczna uczelnia akademicka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Gorzowie Wlkp. Akademia zastąpi Państwową Wyższą Szkołę Zawodową

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 kwi 2016 10:47


Akademia powstanie z przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodową im. Jakuba z Paradyża. Uczelnia ta nie spełnia obecnie warunków do nadania jej statusu akademii, ale ustawa daje jej trzy lata na uzyskanie przez wydziały uprawnień do nadawania stopnia doktora.

"PWSZ dostaje tytuł Akademii niejako na kredyt. Oczywiście dawanie uprawnień awansem nie jest rzeczą niezwykłą. Z drugiej strony nikt z nas nie chciałby być leczony przez studenta pierwszego roku, który dostał tytuł lekarza pod warunkiem zdania wszystkich egzaminów. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że ośrodki naukowe szczególnie tak nobilitujące jak Akademia w mniejszych miejscowościach są darem bardzo rzadkim i bardzo oczekiwanym. Dają szansę dla tych, którzy ze względów finansowanych lub rodzinnych nie mogą studiować w dużych, odległych ośrodkach uniwersyteckich" - zaznaczył poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Akademia w Gorzowie Wielkopolskim rozpocznie działalność 1 września 2016 roku. Gorzów Wielkopolski jest jedyną stolicą województwa, w której nie działa samodzielna, publiczna uczelnia akademicka.

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim powołano 17 lat temu na bazie działającego w tym mieście od 1992 r. Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Była jedną z pierwszych publicznych uczelni zawodowych w kraju.

Obecnie naucza na czterech wydziałach: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomicznym, Humanistycznym i Technicznym. Ukończyło ją blisko 16 tys. absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz słuchaczy studiów podyplomowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.