W 2020 r. MBA będzie nadal istniało?

MBA jest ostatnio bardzo krytykowane i postrzegane jako program, który nie zapewni pracodawcom wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Czy w 2020 r. przestaną istnieć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W 2020 r. MBA będzie nadal istniało?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 lip 2016 11:49


Niektórzy uważają, że program nauczania MBA powinien się zmienić, aby sprostać dynamicznemu środowisku biznesowemu. Powodem, dla którego MBA poddawane jest tak ostrej krytyce jest kryzys finansowy.

Wydawałoby się, że z powodu takiej nagonki na MBA zainteresowanie zarówno studentów jak i rekruterów będzie słabło. Nic bardziej mylnego. Liczba kandydatów zdających test GMAT, który jest niezbędny przy wielu programach MBA, osiągnęła najwyższy poziom w historii.

MBA w 2020 roku

Według prof. Bodo B. Schlegelmilch z WU Vienna oraz prof. Howarda Thomasa, MBA będzie istniało w 2020 roku. Pytanie jest, czy dalej będzie podobne do tego, co mamy teraz. Ich zdaniem program studiów będzie na pewno bardziej złożony, nacisk na praktykę jeszcze większy niż dotychczas, a studenci bardziej świadomi problemów społecznych. Szkoły biznesu oprócz uczenia wymaganych podstaw będą zobowiązane do przekazywania wartości, które obowiązują w środowisku menedżerów. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż uczenie umiejętności technicznych.

Czytaj też: Są drogie i angażujące, a jednak studia MBA cieszą się popularnością. Dlaczego?

- Duży wpływ na techniki nauczania będzie miała technologia. Studenci, a szczególnie zajęci managerowie, którzy zapisują się na zajęcia, coraz częściej wymagają dostępu do materiałów niezależnie od czasu i miejsca. Zapowiedzią zmian są obecnie dostępne platformy umożliwiające komunikację, wymianę plików, czy wideokonferencje z profesorami, którzy dzięki temu mogą uczyć studentów na drugim końcu świata. Mimo to nauka na odległość nie zastąpi spotkań z profesorami i innymi studentami czy wspólnej nauki w klasie jeszcze przez długi czas - twierdzi  prof. Bodo B. Schlegelmilch oraz prof. Howard Thomasa.

Rola szkół biznesu w przyszłości

Debata o roli szkół biznesu nie ogranicza się jedynie do dyskusji o programie nauczania. Aby określić swoją rolę w społeczeństwie w przyszłości, szkoły muszą uważnie przyjrzeć się swoim celom, grupie docelowej, przekazywanym treściom i wykładowcom. Muszą jasno pokazać swoją rolę w kształceniu profesjonalnych menedżerów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.