×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ustna matura będzie łatwiejsza

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lut 2023 12:15

Mamy komunikat dla tegorocznych maturzystów: wymagania na egzaminie ustnym będą nieco łagodniejsze – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Konkrety poda "w najbliższych dniach".

Ustna matura będzie łatwiejsza
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. wydarzeniach i zadaniach stojących przed jego resortem. Wśród nich wskazał na maturę.
  • "Mamy komunikat dla maturzystów. Egzamin ustny będzie, ale wymagania będą nieco łagodniejsze. O tym będziemy mówić w najbliższych dniach" - zapowiedział szef MEiN.
  • Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który jako pierwszy skończył ośmioletnią szkołę podstawową, kończy czteroletnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.

Maturzyści muszą - jak dotąd - przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) i do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego i ustnego.

Ze względu na naukę zdalną spowodowaną pandemią COVID-19 w 2023 r. egzamin maturalny z każdego przedmiotu przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki. Wymagania egzaminacyjne stanowią katalog zawężonych o 20-25 proc. wymagań określonych w podstawie programowej.

To będzie pierwszy rocznik maturzystów, który będzie zdawał obowiązkowe egzaminy ustne

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustna matura będzie łatwiejsza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA