"Ustawa 2.0 uderza w uczelnie prywatne"

Poprawki w projekcie Ustawy 2.0 to dowód na uczciwość naszych intencji i na naszą otwartość na dialog - powiedział wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas debaty nad projektem Ustawy 2.0. Posłanka niezrzeszona Joanna Schmidt stwierdziła, że ustawa w sposób niezrozumiały uderza w uczelnie prywatne
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Ustawa 2.0 uderza w uczelnie prywatne"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JRP

14 cze 2018 14:02


W czwartek (14 czerwca) w Sejmie trwa debata nad projektem ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów ją wprowadzających. Sejmowa komisja rekomendowała przyjęcie 150 poprawek do projektu. W drugim czytaniu klub PiS zgłosił kolejny pakiet kilkudziesięciu poprawek.

"Część z państwa uznała, że liczba poprawek to jest dowód na to, że projekt był źle przygotowany. Nie! To dowód na uczciwość naszych intencji i na otwartość na dialog" - powiedział Gowin posłom.

Wyjaśnił, że w ostatnim etapie resort nauki przyjął wiele postulatów wysuwanych i przez PiS i organizacje skupiające studentów, doktorantów, organizacje akademickie, również kluby opozycji.

Odnosząc się do obaw związanych z tworzeniem w szkołach wyższych nowych gremiów - rad uczelni. Gowin powiedział, że uczelnie mają skłonność do zamykania się w wieżach z kości słoniowej. A rady uczelni mają sprawić, że uczelnie bardziej będą służyć społeczeństwu. Ponieważ jednak część środowiska akademickiego patrzyła na rady krzywym okiem, dlatego w pakiecie poprawek, które przedstawił klub PiS, Zjednoczonej Prawicy jest szereg zmian ograniczających kompetencje rad. "Rady stają się ciałem doradczym, nie współdecyzyjnym" - powiedział Gowin. Uczelnie będą więc mogły zdecydować, że większość członków rady będzie rekrutowana z grona pracowników uczelni.

Odnosząc się do wyrażanych przez posłów obaw o losy uczelni z mniejszych miast po wejściu w życie ustawy, Gowin powiedział: "Ta ustawa daje szansę rozwojową wszystkim uczelniom w Polsce". Dodał, że poparcia projektowi udzieliła też sieć mniejszych i średnich uczelni oraz konferencja rektorów wyższych szkół zawodowych.

Gowin dodał, że "ustawa nie likwiduje wydziałów, a jedynie przymus dzielenia się na wydziały". Dodał, że to od uczelni będie zależało, czy w jej skład wejdą wydziały, koledże czy szkoły. Pod tym względem - zdaniem Gowina - Ustawa 2.0 jest ustawą "głęboko wolnościową".

Budżet wzrośnie w przyszłym roku

Minister odniósł się też do zarzutu zbyt małych środków na reformy. "W przyszłym budżet na naukę i szkolnictwo wyższe wzrośnie o 3,7 mld zł". Jak powiedział, dawno nie było w Polsce takiego wzrostu. Przypomniał, że przewidziane są też w ramach reform podwyżki dla kadry naukowej uczelni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.