Ustawa 2.0: "Nie o tym rozmawialiśmy" vs. "Protestujący nie mają racji"

Projekt Ustawy 2.0 nie jest już w ogóle projektem, który omawiany był podczas konsultacji ze środowiskiem akademickim - oceniła podczas dyskusji nad projektem Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Natomiast wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że postulaty grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z Ustawą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa 2.0: "Nie o tym rozmawialiśmy" vs. "Protestujący nie mają racji"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JRP

14 cze 2018 13:19


  • Trwa drugie czytanie ustawy 2.0.
  • Jarosław Gowin przypomniał, że była ona "konsultowana w sposób bezprecedensowo szeroki".
  • Z kolei przewodnicząca Nowoczesnej stwierdziła, że "nie ma chyba innej ustawy, która w tej chwili tak bardzo podzieliłaby to środowisko".

W czwartek (14 czerwca) w Sejmie przed godz. 12 rozpoczęło się drugie czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - posłowie wysłuchają sprawozdania sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Resort nauki chce, by weszła w życie 1 października 2018 r.

"Postulaty protestujących mają niewiele wspólnego z ustawą"

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, Gowin był pytany, czy planuje spotkać się ze studentami protestującymi w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, przeciw projektowi nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawie 2.0 lub Konstytucji dla Nauki).

W środę protestujący odczytali na demonstracjach wspólne stanowisko, w którym domagają się "odrzucenia wskazanych założeń reformy i podjęcia realnego dialogu ze wszystkimi środowiskami zgłaszającymi zastrzeżenia wobec projektu".

"Postulaty tych grupek protestujących tak naprawdę mają niewiele wspólnego z ustawą. Świadczą też w gruncie rzeczy o braku zainteresowania realną treścią tej ustawy" - stwierdził szef resortu nauki.

Gowin podkreślił, że ustawa była "konsultowana w sposób bezprecedensowo szeroki".

"Rektor Uniwersytetu Warszawskiego pan prof. (Marcin) Pałys w reakcji na protest tej grupki studentów na UW przypomniał, że przecież ich przedstawiciele uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Edukacji i nie zgłaszali żadnych postulatów" - zwrócił uwagę wicepremier.

"A zatem, po szerokich konsultacjach, teraz jest czas na decyzje. Te decyzje - takie bądź inne - zapadną jutro" - zapowiedział Gowin. Dodał, że w środę odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że klub poprze Ustawę 2.0.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.