PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uproszczony awans, wyższe wynagrodzenie. Rząd przyjął projekt nowelizacji Karty nauczyciela

  • Autor: PAP/AKC
  • 14 cze 2022 16:27

Liczba stopni awansu zawodowego nauczycieli zostanie zmniejszona - zdecydował rząd, przyjmując we wtorek projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela i niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra edukacji i nauki.

Uproszczony awans, wyższe wynagrodzenie. Rząd przyjął projekt nowelizacji Karty nauczyciela
Nowe przepisy przewidują powiązanie oceny pracy ze ścieżką awansu zawodowego nauczycieli, co pozwoli na szerszy ogląd bieżącej pracy nauczycieli ubiegających się o stopnie awansu zawodowego" - zaznaczono w rządowym komunikacie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • "Rząd chce uprościć i odbiurokratyzować system awansu zawodowego nauczycieli oraz zagwarantować nauczycielom rozpoczynającym pracę w szkole wyższe wynagrodzenia" - czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.
  • Chodzi m.in. o zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, odejście od odbywania sformalizowanych staży, przy jednoczesnym położeniu większego nacisku na nabywanie przez nauczycieli umiejętności praktycznych.
  • "Dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego nastąpi wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole" - przekonują rządzący.

Obecnie ścieżka awansu zawodowego nauczycieli obejmuje cztery stopnie awansu: nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany.

"Nadmierna liczba stopni awansu zawodowego, którym przyporządkowane zostały minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, niekorzystnie wpływa na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole" - wskazano w komunikacie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nauczyciele chcą zmian. Adresatem żądań płacowych powinien być samorząd

Zgodnie z przyjętym projektem liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji mają ulec dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: nauczyciel początkujący niemający stopnia awansu zawodowego i - tak jak obecnie - nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego.

Praca ze wsparciem mentora

Nauczyciel rozpoczynający pracę będzie odbywał przygotowanie do zawodu ze wsparciem mentora w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela mającego stopień naukowy lub nauczyciela, który wcześniej prowadził zajęcia w szkole za granicą.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uproszczony awans, wyższe wynagrodzenie. Rząd przyjął projekt nowelizacji Karty nauczyciela

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA