PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Wrocławski szykuje się do głębokich zmian

  • Autor: PAP/AH
  • 7 lis 2019 12:59

Uniwersytet Wrocławski, po otrzymaniu statusu uczelni badawczej, ma szansę stać się kluczowym uczestnikiem społecznych, kulturowych i ekonomicznych zmian – uważa prof. Przemysław Wiszewski, szef zespołu, który przygotował aplikację UWr w staraniach o status uczelni badawczej.

Uniwersytet Wrocławski szykuje się do głębokich zmian
Adobe Stock
REKLAMA
  • Szef zespołu, który przygotował aplikację UWr w staraniach o status uczelni badawczej, dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych prof. Przemysław Wiszewski przypomniał, że dzięki otrzymaniu statusu uczelni badawczej, Uniwersytet Wrocławski będzie w latach 2020-2026 otrzymywał ministerialną subwencję zwiększoną o 10 proc.
  • Wzrost subwencji ma pomóc w sfinansowaniu zmian na uczelni.
  • Zmiany mają być głębokie i dotyczyć wielu obszarów funkcjonowania wrocławskiej uczelni.

W minionym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (IDUB). Wśród nich jest Uniwersytet Wrocławski.

"Widzimy wyraźnie, że musimy usunąć bariery, które w zmieniającym się świecie blokują nasze badania, osłabiają przekazywanie najnowszej wiedzy studentom i utrudniają współpracę z otoczeniem" - dodał profesor.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Naukowiec wskazał, że zmiany zaproponowane w aplikacji przez Uniwersytet Wrocławski obejmują m.in. wsparcie dla priorytetowych obszarów badawczych. "Obszary, które odniosły największy sukces mierzony udziałem w dyskursie nauki światowej, zostały w naszym wniosku wymienione jako +priorytetowe obszary badawcze+. To: nowe materiały, big data i sztuczna inteligencja, zdrowie - od analizy genów do projektowania leków, człowiek między naturą i kulturą, człowiek - miasto i środowisko oraz wielokulturowość" - wyliczał prof. Wiszewski.

Dziekan podkreślił, że badacze zajmujący się tymi obszarami będą mieli możliwość starania się o uniwersyteckie finansowe wsparcie badań, które poprzedzają aplikację o zewnętrzne granty. "Uruchomiony zostanie też program finansowania krótkich pobytów zagranicznych w celu nawiązania lub wzmocnienia współpracy. Przewidzieliśmy środki zarówno na specjalne stypendia, jak i na pokrycie redukcji obciążeń dydaktycznych dla pracowników prowadzących wysokiej jakości badania w ramach priorytetowych obszarów badawczych" - dodał prof. Wiszewski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Wrocławski szykuje się do głębokich zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA