PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet w Toruniu przyjął 25 naukowców z Ukrainy

  • Autor: PAP/RAF
  • 4 cze 2022 8:11

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjął po rosyjskiej agresji 25 naukowców z Ukrainy, którzy realizują projekty badawcze na uczelni. Historyk z Kijowa Irena Khmielowska prowadziła na toruńskiej uczelni wykłady o dobie wikingów, średniowiecznej Islandii i Rusi.

Uniwersytet w Toruniu przyjął 25 naukowców z Ukrainy
Prowadzący badania naukowcy nie prowadzą zajęć dydaktycznych. (Fot. facebook.com/UniwersytetMikolajaKopernika)
REKLAMA
  • Władze UMK przyjęły dotychczas 25 osób z Ukrainy, które realizują projektu badawcze.
  • Będą realizować projekty na wielu Wydziałach m.in. Humanistycznym, Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Nauk Historycznych, Sztuk Pięknych, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Filozofii i Nauk Społecznych.
  • Ich badania finansowane są w ramach projektu ID-UB, ze środków wydziałowych lub z uczelnianego funduszu spójności. 

- Już skończyłam moje wykłady. Ostatni był we wtorek. To była umowa o dzieło - powiedziała Irena Khmielowska z Kijowa. Kobieta dotarła do Torunia pod koniec marca. Dziennikarz pomógł jej w kontakcie z toruńskim uniwersytetem. Władze wydziału Instytutu Historii i Archiwistyki UMK nie zastanawiały się ani chwili. Kobieta - świetnie wykształcona historyk, mówiąca w kilku językach, m.in. po polsku, znalazła bez problemu angaż i zajęcie na UMK.

- Moje wykłady dotyczyły wikingów, średniowiecznej Islandii i Rusi. Dzięki uprzejmości dziekana wydziału teraz otrzymałam grant na trzy kolejne miesiące. Mam napisać artykuł. Będzie on dotyczył historii kościoła islandzkiego. Mam nadzieję, że uda się go wydrukować - powiedziała historyk z Kijowa. Kobieta trafiła do Polski w ciąży, która dziś jest już zaawansowana.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mieszkam na wsi koło Torunia. Nie ma tu autobusu. Sąsiedzi pomagają mi z dojazdem i powrotem. Trochę się jednak już męczę, dziecko rośnie - mówiła.

Czytaj też: Pieniądze z Unii za podwyższenie wieku emerytalnego. Minister wywołana do tablicy

Wykłady na UMK uważa za "bardzo ciekawe doświadczenie". - Miałem kilka naprawdę zainteresowanych osób. Byłoby dobrze kiedyś zrobić kurs o Rusi, czy o chrześcijaństwie doby wikingów, ale to już nie zależy ode mnie- wskazała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet w Toruniu przyjął 25 naukowców z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA