Uniwersytet w Szczecinie wykształci pracowników Azotów Police

• W Policach powstanie największa inwestycja w historii polskiej chemii ciężkiej.
• Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą kształcić przyszłych pracowników instalacji.
• Zatrudnienie w spółce ma wzrosnąć do 2,5 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet w Szczecinie wykształci pracowników Azotów Police

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 sty 2016 7:28


Jak poinformowały służby prasowe Polic, porozumienia z ZUT i Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach w sprawie dedykowanych kierunków mają ścisły związek z największą inwestycją w historii polskiej chemii ciężkiej - budową w Policach instalacji do produkcji propylenu za 1,7 mld zł według najnowszych technologii.

Na ZUT powstanie specjalizacja inżynieria procesów wytwarzania olefin na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku technik technologii chemicznej.

Powołana do realizacji budowy nowej instalacji dla Polic spółka celowa PDH Polska, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów wydziału technologii i inżynierii chemicznej ZUT w Szczecinie. Studenci nowej specjalizacji będą mieli również możliwość odbycia praktyk zawodowych w Zakładach Chemicznych "Police".

Przy budowie instalacji pracować będzie około tysiąca osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe przy niej ma pracować około 200 osób.

- Dzięki porozumieniu z ZUT będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości - podkreślił prezes Polic Krzysztof Jałosiński.

 

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. /Fot. Wikimedia, Joanna Kośmider, CC3.0 Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. /Fot. Wikimedia, Joanna Kośmider, CC3.0

Na mocy porozumienia, także uczniowie technikum będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w polickich zakładach.

Budowa instalacji ma ruszyć w tym roku.

Jak mówił wcześniej wiceprezes polickiej spółki Rafał Kuźmiczonek, firma zakłada, że gdy ruszy produkcja propylenu, stan zatrudnienia zbliży się do poziomu blisko 2,5 tys. pracowników. Obecnie w Policach pracuje ok. 2,3 tys. ludzi.

Przy budowie nowej instalacji zatrudnione zostaną firmy kooperujące z Policami. Będą to firmy wewnętrzne jak i zewnętrzne, głównie z branży mechaniczno-budowlanej.

Firma nie wyklucza też współpracy z największymi instytutami chemii w kraju, tak by wykorzystać maksymalnie myśl naukową przy powstaniu inwestycji i jej późniejszym funkcjonowaniu - podkreślił.

Instalacja ma ruszyć w 2019 r. Rekrutację nowych pracowników może się odbywać już pół roku wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.