PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Środkowoeuropejski uruchomił darmowy uniwersytet otwarty

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 10:53

Założony przez amerykańskiego finansistę George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) uruchomił w Budapeszcie darmowy uniwersytet otwarty w języku węgierskim poświęcony życiu społecznemu.

Uniwersytet Środkowoeuropejski uruchomił darmowy uniwersytet otwarty
Uniwersytet Środkowoeuropejski (fot. wikipedia.org/Gphgrd01)
REKLAMA

Uniwersytet otwarty CEU, który w tym roku otworzył nowy kampus w Wiedniu, uruchomili wykładowcy uczelni we współpracy z kolegami z innych uniwersytetów w Budapeszcie. W wykładach będą mogli uczestniczyć działający w partiach politycznych lub organizacjach pozarządowych albo interesujący się działalnością polityczną młodzi ludzie - poinformował portal Index.hu.

Na zajęciach uczestnicy będą brali udział w debatach z udziałem wykładowców reprezentujących różne opcje polityczne, poświęconych tematyce historycznej, politycznej, gospodarczej czy kulturalnej. Zamierzeniem jest przedstawienie spraw społecznych, gospodarczych i politycznych dotyczących Węgier i Unii Europejskiej m.in. w perspektywie historycznej i porównawczej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W jesiennym semestrze odbędą się trzy seminaria: poświęcone Traktatowi z Trianon z 1920 roku, na mocy którego Królestwo Węgier straciło ponad 2/3 terytorium i 1/3 ludności węgierskiej, polityce szczęścia oraz wolności mediów na Węgrzech i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na zajęcia można się zgłaszać wysyłając krótki list motywacyjny. Wśród wykładowców będą m.in. pisarki Andrea Tompa i Krisztina Toth, polityk opozycyjnej partii Dialog Benedek Javor czy historyczka Andrea Petoe.

W kwietniu 2017 roku węgierski parlament przyjął nową ustawę o szkolnictwie wyższym, która miała - według rządu - zrównać wszystkie uczelnie działające na Węgrzech pod względem prawnym. Zgodnie z nią na Węgrzech mogą funkcjonować tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, których działalność jest m.in. regulowana międzypaństwową umową.

Od września 2019 roku CEU przeniosło rekrutację na studia akredytowane w USA - stanowiące większość zajęć - z Budapesztu do Wiednia, gdyż rząd Węgier nie podpisał odpowiedniej umowy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Środkowoeuropejski uruchomił darmowy uniwersytet otwarty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA