Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa

6
Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa fot.us.edu.pl
• Wybitna badaczka literatury i kultury polskiej za granicą prof. Maria Delaperriere otrzymała w Katowicach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
• Uroczystość odbyła się w związku z odbywającym się tam VI Światowym Kongresem Polonistów.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Śląski: Prof. Maria Delaperriere otrzymała tytuł doktora honoris causa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 cze 2016 14:14


"Miałem ten wielki zaszczyt uhonorować kogoś, kto zrobił dla polskiej kultury i dla polskiej literatury ogromnie dużo (...). To są sprawy jakby związane z organizacją życia naukowego pomiędzy dwoma krajami, to są badania komparatystyczne pomiędzy literaturami krajów zachodnich a literaturą polską, to jest także jej ogromny wkład w badania teoretyczne, komparatystyczne zwłaszcza" - powiedział dziennikarzom po uroczystości laudator prof. dr hab. Adam Dziadek.

Przypomniał, że prof. Delaperriere jest organizatorką licznych spotkań i konferencji we francuskich placówkach naukowych poświęconych polskiej literaturze i kulturze.

"To jest uhonorowanie właściwie kilkudziesięciu lat jej ogromnej, ciężkiej pracy, która przyniosła niezwykły zupełnie rezultat" - podkreślił prof. Dziadek.

Prof. dr hab. Jolanta Tambor z UŚ zaznaczyła, że środowa uroczystość jest dla jej środowiska naukowego bardzo ważnym wydarzeniem. "Dla nas, badaczy języka i literatury polskiej, dla całej społeczności zajmującej się językiem i literaturą, i kulturą polską na całym świecie, dla tej społeczności nie ma ważniejszej uroczystości" - uznała prof. Tambor.

Sama laureatka tytułu doktora h.c. przyznała, że jest zaskoczona tym wyróżnieniem. "Dla mnie tytuł jest właściwie niespodzianką" - powiedziała prof. Delaperriere.

Przypomniała też, że we Francji działa kilka ośrodków filologii polskiej, w których także ona organizuje różne przedsięwzięcia mające spopularyzować polską literaturę i kulturę. "Nie chodzi tylko o dydaktykę, ale chodzi także o promieniowanie na społeczeństwo francuskie, więc w tym celu urządzamy sesje naukowe, konferencje, które są otwarte dla publiczności i dzięki temu mamy studentów wśród Francuzów, nie tylko wśród (polskiej-red.) diaspory" - wyjaśniła.

Prof. Maria Delaperriere urodziła się w 1941 r. w Krakowie. Studia polonistyczne ukończyła w 1963 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wtedy też rozpoczęła studia na filologii romańskiej, które kontynuowała po wyjeździe do Francji na paryskiej Sorbonie.

I choć od 1965 r. mieszka w kraju nad Sekwaną, jej główne zainteresowanie naukowe nieustannie związane są z polską literaturą i kulturą. Na jej dorobek naukowy składa się kilka autorskich książek (w jęz. polskim i francuskim), blisko 30 prac redakcyjnych i 150 artykułów naukowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.