Ukraińscy uchodźcy w Polsce mogą wziąć udział w bezpłatnym kursie języka polskiego, który umożliwi swobodną komunikację i w cyklu szkoleń, które pozwolą zrozumieć m.in. funkcjonowanie różnych instytucji w Polsce i przybliżą wiedzę o naszym kraju. Szkolenia organizuje Uniwersytet Rzeszowski.

- Rekrutacja chętnych ruszyła w czwartek i potrwa do 15 grudnia.
- Projekt "Umiejętności - Język - Kultura" skierowany jest do dorosłych Ukraińców, którzy korzystają w Polsce z ochrony czasowej w związku z masowym napływem wysiedleńców z Ukrainy.
- Podczas zajęć w ramach projektu uczestnicy będą mogli poprawić umiejętność posługiwania się językiem polskim.
Jak zaznaczył rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego Marcin Ulita, uczelnia angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i w działania wspomagające ich adaptację w naszym kraju.
Kolejną inicjatywą jest projekt "Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy". Jest on realizowany w ramach projektu "SZANSA - nowe możliwości dla dorosłych", współfinansowanego z pieniędzy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Czytaj też: Praca na urlopie jest możliwa. Nawet u tego samego pracodawcy
Projekt "Umiejętności - Język - Kultura" skierowany jest do dorosłych Ukraińców, którzy korzystają w Polsce z ochrony czasowej w związku z masowym napływem wysiedleńców z Ukrainy.
Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Małgorzata Kułakowska zaznaczyła, że zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego po ucieczce przed działaniami wojennymi.
Czytaj też: Duża zmiana od 1 stycznia 2024 roku. Pojawi się nowy obowiązek
"Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce takich, jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce" - zwróciła uwagę dr Kułakowska.
Podczas zajęć w ramach projektu uczestnicy będą mogli poprawić umiejętność posługiwania się językiem polskim. Program przewiduje 120 godzin, co - zdaniem organizatorów - pozwali na opanowanie języka w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.

KOMENTARZE (0)