Uniwersytet Opolski i RCRE razem przygotują młodych do odnalezienia się na rynku pracy

- Uniwersytet Opolski i Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) podpisały w piątek umowę o współpracy. W ramach kooperacji mają być np. prowadzone specjalistyczne kursy, studia podyplomowe, a studenci kierunków pedagogicznych mają mieć praktyki w Centrum.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uniwersytet Opolski i RCRE razem przygotują młodych do odnalezienia się na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lut 2014 19:17


Umowę o współpracy podpisali: rektor Uniwersytetu Opolskiego (UO) prof. Stanisław S. Nicieja oraz dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu Lesław Tomczak.

Prof. Nicieja w rozmowie z mediami zaznaczył, że przy okazji niżu demograficznego, który - jak tłumaczył - wszedł już na poziom uczelni, trzeba "wrócić do takiego rytmu, że się pilnuje poziomu wykształcenia". "Mamy masę młodzieży, która skończyła czasem po dwa fakultety, ale zauważyliśmy, że ta scholaryzacja obniżyła intelektualną wartość wykształcenia" - mówił rektor tłumacząc, że dlatego właśnie trzeba postawić na jakość kształcenia, a porozumienie UO i RCRE ma temu służyć.

Dyrektor RCRE dodał, że prócz kwestii dotyczącej dbania o jakość kształcenia jest też potrzeba ciągłego rozwoju w dziedzinie edukacji, którą wymusza np. zmieniająca się rzeczywistość. Wspomniał np. o obowiązku szkolnym sześciolatków. Zaznaczył, że to nowe zjawisko i dlatego trzeba "pomóc nauczycielom, rodzicom i młodym uczniom znaleźć się w szkole i zbudować nową rzeczywistość szkolną". Uznał także, że dzięki współpracy z uniwersytetem możliwa będzie większa pomoc uczniom szczególnie zdolnym ze szkół średnich. "Szkoła średnia to czas, gdy uczeń szuka swojej zawodowej ścieżki, czasem naukowej. To szukanie, wsparte naukowcami Uniwersytetu Opolskiego i jego pracowniami, może pomóc w tworzeniu ligi wybitnie zdolnych" - dodał Tomczak.

Zwrócił uwagę, że umowa przewiduje wiele działań na rzecz nauczycieli, m.in. współpracę z naukowcami czy przygotowanie nowych form doskonalenia nauczycieli. Korzyści z umowy mają mieć również studenci opolskiej uczelni, zwłaszcza kierunków pedagogicznych. Zaplanowano dla nich praktyki zawodowe. Tomczak dodał, że celem porozumienia jest też budowanie wolontariatu studenckiego na rzecz uczniów zdolnych i np. uczniów specjalnej troski.

Rzecznik uniwersytetu Marcin Miga poinformował, że obie instytucje podejmą także systematyczną współpracę m.in. w zakresie prowadzenia badań naukowych, organizacji seminariów i konferencji oraz wsparcia, organizacji i prowadzenia specjalistycznych szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. Ponadto planowane jest m.in. wspomaganie samokształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Umowa to także pierwszy krok w nawiązaniu stałej współpracy między uczelnią a RCRE. "Planujemy składać wspólne projekty mające na celu poprawę jakości wychowania i nauczania w przedszkolach" - zapowiedział Miga.

RCRE to publiczna placówka doskonalenia nauczycieli o zasięgu wojewódzkim podlegająca urzędowi marszałkowskiemu. Do jej zadań należy m.in. wspieranie nauczycieli w dokształcaniu i doskonaleniu zawodowym, podejmowanie działań na rzecz podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców woj. opolskiego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.