PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zostanie uniwersytetem badawczym?

  • Autor: PAP/JS
  • 13 mar 2017 16:33

- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świetnie się rozwija i ma szansę zostać uniwersytetem badawczym. Są środki na wspieranie spółek spin-off - ocenił minister nauki Jarosław Gowin.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zostanie uniwersytetem badawczym?
Minister nauki Jarosław Gowin. (fot. Ministerstwo Nauki/twitter)
REKLAMA

• Przy toruńskiej uczelni Mikołaja Kopernika działa już 28 spółek spin-off.

• To spółki, w których działanie angażuje się przynajmniej jeden przedstawiciel jednostki naukowej, a celem jest komercjalizacja wiedzy lub technologii wytworzonych przez tę jednostkę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zdaniem Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w Polsce jest kilka uniwersytetów, których potencjał naukowy przesądza o tym, że powinny mieć status uniwersytetów badawczych.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się z przedstawicielami środowiska naukowego, którzy zajmują się wdrażaniem idei spin-off - spółek, w których działanie angażuje się przynajmniej jeden przedstawiciel jednostki naukowej, a celem jest komercjalizacja wiedzy lub technologii wytworzonych przez tę jednostkę.

"To było znakomite spotkanie. Cieszyłbym się, gdyby wszystkie dyskusje tego rodzaju miały tak konkretny przebieg. Widać, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w sposób systemowy podchodzi do przezwyciężania problemu, którym jest brak przełożenia badań naukowych na gospodarkę. Rząd uruchomił szereg programów o łącznej wartości kilku miliardów złotych do dyspozycji młodych start-upowców, którymi w dużej mierze są naukowcy, jak również spółek spin-off przy uczelniach. Cały czas szwankuje jednak współpraca z biznesem. Problemy są do przezwyciężenia zarówno po stronie nauki, jak i biznesu" - ocenił Gowin.

Naukowcy podkreślali, że przy toruńskiej uczelni działa już 28 spółek spin-off.

"Z całą pewnością nie brakuje pieniędzy, żeby tego rodzaju firmy, działające w obszarze nowoczesnych technologii, mogły się rozwijać. Nasz rząd ma dwa pomysły na to, w jaki sposób zbudować pomost pomiędzy nauką a gospodarką. Pierwszy z nich dotyczy ulg podatkowych, które są już znaczące od 1 stycznia - po wejściu w życie ustawy o innowacyjności. Co drugą złotówkę zainwestowaną w badania przedsiębiorcy mogą odpisywać od podatku. W roku 2018 chcemy te ulgi wyraźnie zwiększyć - być może nawet podwoić. Drugim pomysłem jest stworzenie przy dużych spółkach skarbu państwa centrów, w których młodzi start-upowcy i wynalazcy mogą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami, a potem wdrażać je w ramach działalności tej spółki" - dodał wicepremier.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Mikołaja Kopernika zostanie uniwersytetem badawczym?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA