PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ze sporym zastrzykiem gotówki na rozwój

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2019 14:41

13,3 mln zł z UE z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dostanie na projekty rozwojowe Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ze sporym zastrzykiem gotówki na rozwój
Uczelnia otrzyma w sumie ponad 13 mln zł dofinansowania. Fot. umb.edu.pl
REKLAMA
  • Symboliczne czeki przekazał we wtorek (8 października) władzom uczelni w imieniu wicepremiera, szefa MNiSW Jarosława Gowina doradca społeczny ministra, poseł Jacek Żalek.
  • Prorektor ds. kształcenia UMB prof. Adrian Chabowski powiedział, że w ramach zintegrowanych programów rozwoju uczelni zdobyła już ponad 21 mln zł, teraz zdobyła ponad 13 mln zł środki na kolejne dwa projekty.
  • Wychodzimy naprzeciw przyszłym lekarzom i przyszłym pracodawcom - mówi dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów i oddziałów stomatologii. 

Prawie 9 mln zł UMB otrzyma na cyfryzację w nauczaniu przyszłych stomatologów. Od przyszłego roku akademickiego ruszy nowy kierunek kształcenia: higiena stomatologiczna - poinformował prorektor Chabowski.

Dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów i oddziałów stomatologii dodała, że obecny projekt związany z cyfryzacją to kontynuacja działań już rozpoczętych kilka lat temu. Wyjaśniła, że różne narzędzia cyfrowe są w stomatologii szeroko obecne i w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Są np. różne programy, które pomagają w diagnozowaniu pacjentów, nowoczesne możliwości cyfrowe są natomiast wykorzystywane np. w protetyce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sierpińska wyjaśniła, że dzięki cyfryzacji tradycyjne wykonywanie wycisków stomatologicznych zastępuje się np. skanowaniem wnętrza jamy ustnej pacjenta. Cyfrowo można też zaprojektować i wykonać protezę dostosowaną indywidualnie do pacjenta czy wydrukować ją w technologii 3D. Dodała, że takie metody są stosowane za granicą, wkraczają do nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, a w Polsce kształcenie studentów stomatologii, wyposażanie ich w takie umiejętności w trakcie nauki to nowość.

- Wychodzimy naprzeciw przyszłym lekarzom i przyszłym pracodawcom, gdyż nasi absolwenci będą rzeczywiście doskonale przygotowani do wykorzystania tego, co się tak naprawdę na całym świecie już zadziało bądź właśnie dzieje - dodała Sierpińska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ze sporym zastrzykiem gotówki na rozwój

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA