Popularyzacja i nauczanie fizyki to nowy, unikatowy w skali kraju, kierunek studiów, który w tym roku otworzy Uniwersytet Łódzki we współpracy z potencjalnym pracodawcą dla jego przyszłych absolwentów - Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

• Na Uniwersytecie Łódzkim powstanie nowy kierunek - popularyzacja i nauczanie fizyki.
• Jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między UŁ i EC1 Miasto Kultury.
- Nowy kierunek powstał na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Pozwoli na uzyskanie kompetencji nauczyciela fizyki, ale również popularyzatora nauki. Chodzi o to, by absolwent zyskał nie tylko umiejętność nauczania, ale też przekazania w prosty i atrakcyjny sposób wyników badań naukowych. 75 proc. programu tych studiów będą stanowiły przedmioty ścisłe, a 25 proc. - społeczne, dające umiejętności tzw. miękkie - podkreślił prorektor UŁ ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.
Kierunek dla 60 studentów
Na nowym kierunku przygotowano 60 miejsc. Jak przyznał Cieślak, jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między UŁ i EC1 Miasto Kultury.
- Planujemy, że będzie to praktyczny, a nie ogólnoakademicki profil studiów, z bardzo rozbudowanymi praktykami m.in. dydaktycznymi. Nowością będzie aż 80 godzin praktyk realizowanych w Centrum Nauki i Techniki - dodał.
Program kierunku, który - zdaniem władz UŁ - jest unikatowy na polskim rynku edukacyjnym, uwzględnia standardy międzynarodowe dotyczące przygotowania do działań popularyzacyjnych, komunikacji naukowej oraz samego nauczania. Studentom zaproponowane zostaną innowacyjne rozwiązania. W tworzeniu programu studiów uczestniczyli pracownicy Centrum Nauki i Techniki, które dla absolwentów ma być jednym z potencjalnych pracodawców.
- Doświadczenia światowe pokazują, że nie ma dobrze funkcjonującego centrum nauki i techniki bez współpracy z lokalnymi uczelniami. Centrum Nauki i Techniki tworzyć będzie nie tylko wspaniały historyczny budynek, nie tylko bardzo atrakcyjna ekspozycja, ale o jego odbiorze będzie decydował zespół, prowadzący zwiedzających przez meandry bardzo trudnych zagadnień, związanych z przetwarzaniem energii czy elementami fizyki i chemii - zaznaczył dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury Błażej Moder.

KOMENTARZE (0)