Umiejętności miękkie młodych kuleją. Pomóc może coach

Jedynie jedna trzecia studentów w Polsce jest przekonana, że obowiązkowy program studiów i praktyk przygotowuje ich do przyszłej pracy zawodowej. Z pomocą w rozwoju umiejętności miękkich coraz częściej przychodzi specjalny doradca-coach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umiejętności miękkie młodych kuleją. Pomóc może coach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 paź 2014 19:16


Zgodnie z wynikami badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami 58 proc. studentów uczelni wyższych w kraju obawia się wejścia na rynek pracy. Ponad 34 proc. z nich uważa, że programowe zajęcia i praktyki w sposób niewystarczający przygotowują ich do podjęcia pierwszej pracy.

Ponad dwie trzecie studentów potwierdza, że zdobywa niezbędną wiedzę teoretyczną, ale jednocześnie blisko 40 proc. jest przekonanych, że po uzyskaniu dyplomu wciąż brakuje im wiedzy praktycznej. Co czwarty student uważa, że uczelnia wyższa nie pomogła mu zdobyć kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole.

Instytucja coacha od lat funkcjonuje z powodzeniem na holenderskim Uniwersytecie w Maastricht. Do dyspozycji studentów jest zespół specjalistów, którzy mają za zadanie wspierać młodych ludzi, tak aby jak najefektywniej wykorzystali okres swojej nauki. Na bezpłatnych spotkaniach z doradcą student ma okazję zastanowić się nad wyborem przedmiotów akademickich oraz poszukać możliwości rozwoju poza uczelnią.

- Obserwujemy, że młodzi ludzie często nie wiedzą, co dokładnie chcieliby robić po ukończeniu danego kierunku studiów. Pojawiają się pytania: Czy znajdę pracę? Czy sobie w niej poradzę? Czy ta praca da mi satysfakcję? Ważne jest, aby pomóc studentom zdecydować, jaki cel chcą osiągnąć po otrzymaniu dyplomu i skupić się na dążeniu do niego – mówi Nadia Hagen z działu marketingu i komunikacji Uniwersytetu w Maastricht.

Doradca zawodowy jest dostępny bez ograniczeń dla każdego studenta Uniwersytetu w Maastricht od początku nauki. Na każdym wydziale pracuje co najmniej jeden specjalista, tzw. student advisor. Doradcy posiadają wiedzę na temat technik coachingu i są przygotowani, by pomagać młodym ludziom w odkryciu swoich mocnych stron, precyzowaniu planów na przyszłość, postanowieniu, w którym kierunku warto dalej się rozwijać.

Spotkania mogą ułatwić trudne decyzje, takie jak wybór studiów drugiego stopnia, ułożenie planu przedmiotów akademickich czy zajęć nieobowiązkowych. Aby jak najlepiej przygotować się do wymarzonej pracy student wraz z doradcą ma okazję zastanowić się nad możliwościami oferowanymi przez uczelnię i jej otoczenie, np. stażem, udziałem w projektach stowarzyszeń studenckich, wyjazdem w ramach wymiany.

- Jesteśmy po to, by wspierać studentów w każdej sytuacji. Może do nas zgłosić się nie tylko osoba, która zastanawia się nad swoją przyszłością i nie wie, jakie przedmioty wybierać, ale również każdy potrzebujący rozmowy w sprawach prywatnych. Reagujemy, gdy widzimy, że student ma słabsze wyniki w nauce. Wtedy zapraszamy go na spotkanie i staramy się znaleźć rozwiązane problemu – tłumaczy Joey Mak, doradca zawodowy w School of Business and Economics Uniwersytetu w Maastricht.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kasdek 2015-07-23 10:29:09

Z pomocy coacha korzystałem, ale w innym celu - chodziło głównie o wytyczenie ścieżki, odpowiednie nastawienie na rozwój zawodowy, bo z tym miałem problemy. Czy pomogło? Jak dla mnie zdecydowanie tak.