×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Umiędzynarodowienie polskich uczelni. 1 października startuje NAWA

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 26 wrz 2017 9:41

Wraz z nowym rokiem akademickim swoją działalność rozpocznie NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Jej zadaniem będzie poprawa umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Umiędzynarodowienie polskich uczelni. 1 października startuje NAWA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• NAWA jest nowo powołaną instytucją, której głównym celem jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni. 

• Wzorowana jest na niemieckim DAAD, holenderskim Nuffic czy Campus France.

• W 2018 roku poznamy programy, którymi NAWA będzie zachęcała cudzoziemców do studiowania w Polsce. 

W poprzednim roku akademickim jedynie 4 proc. studentów uczących się w Polsce pochodziło z zagranicy. Dla porównania w krajach OECD – takich osób było dwa razy więcej.

- Podobna sytuacja panuje na gruncie cytowalności polskich badaczy w prestiżowych zagranicznych czasopismach naukowych czy z umiędzynarodowieniem kadry naukowo-badawczej. Obecnie obcokrajowcy stanowią niecałe 2,5 proc. pracowników polskich uczelni, a ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiednich: Ukrainy, Słowacji, Białorusi czy Rosji - zaznaczają przedstawiciele resortu nauki. 

Nowa instytucja pełną parą rozpocznie funkcjonowanie w 2018 roku. Wtedy poznamy jej pełną ofertę programową. NAWA rozpocznie też rekrutację do programów, w ramach których będzie mogła przyznawać wsparcie finansowe.

Kto będzie mógł z niego skorzystać? Resort nauki wymienia m.in studentów i doktorantów, uczestników kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim, pracowników uczelni lub jednostek naukowych, osoby posiadające co najmniej stopień naukowy doktora lub doktora sztuki albo równorzędny stopień uzyskany za granicą czy organizacje pozarządowe i jednostki sektora finansów, które podejmują działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.

- Wsparcie będzie mogło być przyznawane w formie stypendium, finansowania lub dofinansowania do kosztów opłat za kształcenie i zatrudnienie, pomocy materialnej oraz ryczałtu na koszty podróży, utrzymania i zakwaterowania, a także finansowania lub dofinansowania kosztów działań objętych zakresem tematycznym danego programu - wyjaśniają w resorcie nauki.

Na liście głównych zadań NAW-y znajdziemy, m.in. inicjowanie i realizowanie programów stypendialnych polskiego rządu dla cudzoziemców – studentów i doktorantów oraz programów wspierania międzynarodowej wymiany akademickiej pracowników naukowych i dydaktycznych (przyjazdowej i wyjazdowej), stworzenie mechanizmów zachęcających wybitnych polskich naukowców do powrotu do Polski oraz kontynuowania kariery naukowej w polskich instytucjach akademickich i naukowo-badawczych, inicjowanie i realizowanie programów wspierających proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych czy upowszechnianie informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz propagowanie języka polskiego za granicą.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umiędzynarodowienie polskich uczelni. 1 października startuje NAWA

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA