×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UMCS dostał ponad milion złotych na polsko-chińskie badania

  • Autor: PAP/JP
  • 19 lis 2021 15:08

Ponad milion złotych uzyskał zespół badawczy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który wspólnie z chińskim Nanjing Agricultural znalazł się wśród laureatów programu Narodowego Centrum Nauki – Sheng 2.

UMCS dostał ponad milion złotych na polsko-chińskie badania
Rektorat UMCS (fot. Martakostrzewa/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

Celem trzyletniego projektu polsko-chińskiego jest wykorzystanie odpadów ogrodniczych do produkcji biowęgla i flory bakteryjnej do rozkładania najpowszechniej występujących zanieczyszczeń w glebach rolniczych.

"Idea projektu jest taka, że mamy odpady, na przykład resztki żywnościowe, odpady rolnicze, z którymi nie wiadomo co robić. My to przerabiamy na biowęgiel, a później ten biowęgiel odpowiednio modyfikujemy i skolonizujemy bakteriami, żeby usunąć toksyczne zanieczyszczenia gleby czy wody" - powiedziała PAP prof. Bożena Czech z Instytutu Nauk Chemicznych UMCS, która kieruje zespołem badawczym.

Prace badawcze rozpoczną się na początku przyszłego roku i jest to kolejna współpraca polsko-chińska na lubelskiej uczelni. Od 2018 r. w Instytucie Nauk Chemicznych UMCS realizowany jest projekt modyfikacji biowęgla o wartości ponad 1,7 mln zł, a polskim zespołem badawczym kieruje prof. Patryk Oleszczuk. Z kolei w Instytucie Fizyki UMCS prof. Krzysztof Pomorski prowadzi grant dotyczący nisko i średnio-energetycznego rozszczepienia jąder atomowych o wartości prawie 1,4 mln zł.

Międzynarodowy konkurs dwustronny Sheng 2 na polsko-chińskie projekty badawcze organizowany jest przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z chińską agencją National Natural Science Foundation of China. W drugim konkursie na polsko-chińskie projekty badawcze wsparcie finansowe otrzymało łącznie 18 projektów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UMCS dostał ponad milion złotych na polsko-chińskie badania
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA