PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Ułomna" ewaluacja badań naukowych. Większość odwołań będzie rozpatrzona pozytywnie

  • Autor: PAP/JP
  • 14 wrz 2022 17:33

Przytłaczająca większość z odwołań złożonych przez uczelnie w sprawie ich oceny jakości działalności naukowej, zostanie rozpatrzonych pozytywnie - zapewnił w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Ułomna" ewaluacja badań naukowych. Większość odwołań będzie rozpatrzona pozytywnie
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA
  • W środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" czytamy, że ponad połowa uczelni i instytutów zakwestionowała przyznaną ocenę poziomu badań naukowych. Napisano, że jeżeli resort nauki nie uwzględni ich argumentów, będą się sądzić.
  • Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, do których dotarł dziennik, wynika, że 580 na 1145 ocenionych uczelni i instytutów odwołało się od przyznanej kategorii naukowej.
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w środę w Warszawie przez dziennikarzy o te odwołania. Przyznał, że sam "osobiście zachęcał" do ich składania.

"Dlatego (zachęcałem do odwoływania się - red.), że ten sposób ewaluacji, który został przyjęty, zresztą można powiedzieć przy wielkim konsensusie wszystkich rektorów i szkół wyższych, okazał się dość, że tak powiem ułomny. Stąd ja jestem absolutnie przekonany, że przytłaczająca większość z tych odwołań, które zostały złożone, a zostały złożone rzeczywiście bardzo dobrze uzasadnione odwołania - będzie rozpatrzona pozytywnie. Na razie czekam na reakcję KEN-u (Komisja Ewaluacji Nauki - przyp. PAP)" - podkreślił szef resortu.

Czytaj też: "Sposób oceny uczelni bardziej skomplikowany niż ocena skoków narciarskich"

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (obowiązuje od 1 października 2018 r.) wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji uczelni i instytutów naukowych. W ewaluacji przyznawane są kategorie naukowe (od najwyższej A+ do najniższej - C) w poszczególnych dyscyplinach nauki.

Od tych kategorii zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych. Od kategorii uzależniona jest też kwota subwencji, czyli pieniędzy, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Ułomna" ewaluacja badań naukowych. Większość odwołań będzie rozpatrzona pozytywnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA