Uczniowie uważają, że szkoła nie przygotuje do dalszej zawodowej drogi

Odtrąbiliśmy sukces polskich uczniów w nauce, ale z badania PISA wynika też, że co trzeci 15-latek nie czuje się w szkole szczęśliwy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczniowie uważają, że szkoła nie przygotuje do dalszej zawodowej drogi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Metro

6 gru 2013 7:56


Od kilku dni cieszymy się, że nasi gimnazjaliści w Międzynarodowej Ocenie Umiejętności Uczniów (PISA) są na 1. miejscu w UE z matematyki oraz z czytania i interpretacji i zajmują 3. lokatę w naukach przyrodniczych - zwraca uwagę "Metro".

Ale w tym entuzjazmie pominięto informację, że 15-latkowie wypełniali też specjalne kwestionariusze nt. ich emocji i szkolnej atmosfery - zauważa "Metro", dodając: może dlatego, że w tych kategoriach zajmujemy dół stawki!

Czytaj też:  Polscy uczniowie w światowej czołówce

Jak się okazuje, 67 proc. polskich uczniów przyznało, że czuje się w szkole szczęśliwym, przy czym we wszystkich badanych państwach i regionach jest 80 proc. takich uczniów. W efekcie zajęliśmy dopiero 58. miejsce na 64.

Do tego ponad 10 proc. więcej uczniów niż w 2003 r. uważa, że szkoła to strata czasu; wzrasta też przekonanie, że nie przygotuje ona do dorosłego życia, wyboru dalszej zawodowej drogi i do dorosłości. Spada też poczucie przynależności uczniów, bycia na swoim miejscu w szkole - wymienia gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.