Uczniowie coraz częściej wybierają technika i szkoły zawodowe

Coraz więcej gimnazjalistów z opolskiego wybiera w ostatnich latach kształcenie w różnych typach szkół zawodowych czy techników - wynika z danych urzędu marszałkowskiego. Władze regionu chcą w kolejnych latach dopasować to kształcenie do potrzeb rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczniowie coraz częściej wybierają technika i szkoły zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sty 2015 17:00


Szkolnictwo zawodowe było tematem zorganizowanej w czwartek (22 stycznia) w opolskim urzędzie marszałkowskim konferencji. Dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy urzędu marszałkowskiego Waldemar Zadka w rozmowie z PAP powiedział, że co najmniej od trzech lat widać, iż zwiększa się w regionie zainteresowanie szkolnictwem zawodowym. Podał, że o ile w roku szkolnym 2012/2013 na Opolszczyźnie licea ogólnokształcące wybrało 37 proc. gimnazjalistów, a technika 39 proc., o tyle w bieżącym roku szkolnym na technika postawiło już 43 proc. gimnazjalistów. "W kraju natomiast proporcje są raczej na korzyść kształcenia ogólnego, które wciąż wybiera o kilka procent więcej uczniów" - powiedział Zadka.

Dodał, że rosnące zainteresowanie kształceniem zawodowym zaobserwowano także w woj. wielkopolskim czy śląskim. "Myślę, że w naszym przypadku czy w przypadku woj. śląskiego na taki stan rzeczy wpływ mogą mieć też śląskie tradycje i przekonania, że warto mieć jakiś konkretny zawód" - mówił.

Z danych departamentu edukacji opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że w woj. opolskim w roku szkolnym 2014/2015 na Opolszczyźnie było 229 różnego typu szkół kształcących zawodowo (np. 49 techników, 58 zasadniczych szkół zawodowych, 87 szkół policealnych). Uczyło się w nich 20 260 uczniów lub słuchaczy. W poprzednim roku szkolnym szkoły te opuściło ponad 4,5 tys. absolwentów. Zadka wyjaśniał, że szkoły zawodowe mogłyby przyjąć jeszcze więcej młodzieży. Podał np., że technika, zasadnicze i specjalne szkoły zawodowe deklarowały, iż mogą w tym roku szkolnym przyjąć ponad 10,2 tys. uczniów. Przyjęły niespełna 5,9 tys., czyli około 60 proc. liczby, którą planowały kształcić.

Do najpopularniejszych kierunków kształcenia w technikach w regionie należą np. technik ekonomista, informatyk, logistyk, technik budownictwa, hotelarstwa lub mechatronik. Z kolei w szkołach zawodowych woj. opolskiego najchętniej wybierane kierunki kształcenia to mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, fryzjer, kucharz, murarz-tynkarz czy elektryk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.