PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uczelnie zostaną podzielone na trzy typy. Jakie i dlaczego?

  • Autor: aw/PAP
  • 26 kwi 2017 12:02

O potrzebie podziału uczelni na trzy typy: dydaktyczne, badawczo-dydaktyczne i badawcze mówił w środę w Gdańsku wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, granice między tymi trzema typami uczelni będą otwarte.

Uczelnie zostaną podzielone na trzy typy. Jakie i dlaczego?
Chodzi o zróżnicowanie misji, które są różnorodne, ale w pewnym sensie równie ważne - zwrócił uwagę Jarosław Gowin.
REKLAMA

• Gowin wystąpił na konferencji "Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych - kierunek i instrumenty zmian".

• To siódma z dziewięciu konferencji programowych poprzedzających Narodowy Kongres Nauki, planowany na wrzesień 2017 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wtedy ogłoszone mają być założenia nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, czyli tzw. Ustawy 2.0.

 

"W dyskusji pojawia się potrzeba jednoznacznego zróżnicowania misji poszczególnych typów uczelni" - powiedział w środę Jarosław Gowin. Dodał, że na razie ministerstwo proponuje podział na trzy typy uczelni, określane roboczo jako uczelnie dydaktyczne badawczo-dydaktyczne oraz badawcze.

"Granice między tymi trzema typami uczelni będą otwarte. To nie będzie tak, (...) że pewna grupa uczelni raz na zawsze uzyska status uczelni badawczych - o ile uda się ten typ uczelni w ustawę, a potem w praktykę wprowadzić. Nie będzie też tak, że uczelnie badawczo-dydaktyczne będą pozbawione szansy aplikowania o status uczelni badawczej. Tutaj muszą być transparentne zasady i jasne kryteria - otwarte konkursy" - podkreślił szef resortu nauki.

Dodał, że mówiąc o różnych misjach uczelni trzeba przede wszystkim wyeksponować to, że misje nie mają charakteru hierarchicznego.

"To nie jest tak, że są uczelnie najlepsze, czytaj: badawcze, te trochę gorsze - badawczo-dydaktyczne, i te najmniej dobre - czyli dydaktyczne. To byłoby kompletnie fałszywym podejściem. Chodzi o zróżnicowanie misji, które są różnorodne, ale w pewnym sensie równie ważne" - zwrócił uwagę Jarosław Gowin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Uczelnie zostaną podzielone na trzy typy. Jakie i dlaczego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • KM 2017-04-27 19:55:47

    Cholera wie do czego to doprowadzi. Moim zdaniem powinno się zlikwidować habilitacje oraz ograniczyć zatrudnianie ,,na sztukę" profesorów na uczelniach prywatnych. Często jeden 80 latek ,,pracuje" w kilku szkołach wyższych.

  • Rektor CHWWD 2017-04-26 21:05:11

    E, nie. Bo mnie to muwili w PAN, rze to nie Gowin uczelnie podzieli tyko uczelnie Gowina podzielom. Znaczy się głowa do Siedlec. Genitalia (vide: jaja) dla Lublina. No a resztę, po kawałku dla Krakowa, Poznania, Łodźi, Szczeciena i innych miejscowości z Uczenlniamy, a serce to na Warszawe idzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA