PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uczelnie w pierwszym roku reformy. Rektorzy oceniają zmiany

Warunki prawne i instytucjonalne do reformowania nauki w Polsce są. Teraz potrzeba dwóch rzeczy. Odwagi w modernizowaniu podstaw świata akademickiego i odwagi w inwestowaniu w naukę i szkolnictwo wyższe po stronie ogółu społeczeństwa. To nie może być tylko decyzja polityczna. Za nią musi kryć się społeczne przeświadczenie, że warto inwestować w naukę, bo ta inwestycja się zwróci - przekonuje Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczelnie w pierwszym roku reformy. Rektorzy oceniają zmiany
Adobe Stock
REKLAMA
  • Uczelnie wyższe są w środku zmian, jakie wprowadziła obowiązująca od października 2018 roku Ustawa 2.0.
  • Jak sobie z nimi radzą? Jaki efekt przyniosą szkolnictwu wyższemu? Rektorzy są zgodni, że nowe przepisy dają wielką szansę uczelniom. Tylko trzeba chcieć z niej skorzystać.
  • O zmianach, jakie czekają studentów czy pracowników uczelni wyższych, dyskutowano podczas panelu "Reforma szkolnictwa wyższego", który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Trwający rok akademicki przyniósł środowisku rewolucję. Weszła w życie Ustawa 2.0, czyli reforma szkolnictwa wyższego. Dokument ten zastąpił cztery dotychczas istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Główne założenia? To między innymi zwiększenie autonomii uczelni oraz większa elastyczność w zakresie wewnętrznej struktury organizacyjnej. Zapisane w niej zmiany wchodzą w życie etapami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: W 10 lat liczba studentów z Afryki wzrosła w Polsce czterokrotnie. "Potencjał jest ogromny"

Jarosław Gowin przypominając, jak powstawały zmiany, wskazywał, że zostały one wypracowane przy współudziale całego środowiska. - Pracowaliśmy w trybie partycypacyjnym, prowadząc unikatowy na skalę Europy dialog. Dzięki temu opory przed przyjęciem ustawy nie były tak powszechne, jak można było się spodziewać. Bo nie mam złudzeń, że każda grupa zawodowa będzie przeciwna zmianom, jakie mają ją dotknąć - mówi wicepremier.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego (fot. MNiSW/twitter)
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego (fot. MNiSW/twitter)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie w pierwszym roku reformy. Rektorzy oceniają zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA