×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uczelnie wyższe po nowemu. Programiści na Konstytucji dla Nauki nie zostawiają suchej nitki

  • Autor: KDS
  • 19 wrz 2017 18:52

We wtorek (19.09) Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawił założenia Konstytucji dla Nauki, czyli projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zdaniem ekspertów ze szkoły programowania online Kodilla zaproponowane zmiany mogą doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów.

Uczelnie wyższe po nowemu. Programiści na Konstytucji dla Nauki nie zostawiają suchej nitki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Programiści z Kodilli uważają, że proponowane przez Gowina zmiany mogą uderzyć w studentów kierunków technicznych. Szczególnie specjalistów z branży IT, którzy już teraz są najbardziej poszukiwanymi fachowcami na rynku pracy.

• Jak wskazują, od 2006 roku liczba studentów na kierunkach informatycznych zmniejszyła się o ponad 25 tys, a do 2020 roku liczba absolwentów wyniesie zaledwie 13-13,5 tys.

• W ich opinii Konstytucja dla Nauki może jeszcze bardziej pogorszyć ten trend. Młodych ludzi do studiów IT może zniechęcić m.in. wydłużony czas nauki, który zapowiada Jarosław Gowin. 

*****

- To reforma, którą po pierwsze: postulowało – po drugie: zaproponowało w swoich głównych założeniach – i po trzecie: uczciwie i rzetelnie przedyskutowało samo środowisko akademickie – mówił Jarosław Gowin podczas przedstawiania KdN.

Założeniem nowego projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest podniesienie jakości kształcenia na uczelniach. Pomóc w tym ma m.in. nowy algorytm przyznawania dotacji podstawowej z budżetu państwa. Jej wysokość będzie uzależniona m.in. od wskaźnika dostępności kadry, czyli liczby studentów przypadających na prowadzących zajęcia. Docelowo będzie to 11-13 studentów i doktorantów studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych przypadających na jednego wykładowcę, bez względu na kierunek studiów. Uczelnie, które spełnią ten warunek będą mogły liczyć na najwyższą dotację. 

Jednak - zdaniem ekspertów z Kodilli - prywatne szkoły programowania będą miały problem z osiągnięciem takiego wyniku. Tym samym  jeszcze bardziej ograniczą liczbę studentów. 

- Oczekiwanym przez ustawodawcę rozwiązaniem jest zatrudnienie większej liczby wykładowców, aby zapewnić studentom jak najlepsze wsparcie ze strony kadry naukowej. Uczelnie mogą mieć z tym problem, bo już teraz prawie dwie trzecie profesorów w Polsce zatrudnionych jest w więcej niż jednym miejscu pracy - zauważają w Kodilli.

źródło: konstytucjadlanauki.gov.pl
źródło: konstytucjadlanauki.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie wyższe po nowemu. Programiści na Konstytucji dla Nauki nie zostawiają suchej nitki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA