×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uczelnie techniczne nadal nie dla kobiet. Jest ich więcej, ale minimalnie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 kwi 2021 20:00

Choć liczba kobiet wybierających kierunki technicznie systematycznie rośnie, to wzrost ten jest tak powolny, że na wyrównanie do mężczyzn przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Uczelnie techniczne nadal nie dla kobiet. Jest ich więcej, ale minimalnie
W roku akademickim 2019/2020 na uczelniach publicznych 58 proc. stanowiły kobiety (Fot. Fotolia)
REKLAMA
  • W czwartek 22 kwietnia Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaprezentowali raport „Kobiety na politechnikach 2021”.
  • Dowiemy się z niego, że rośnie udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką.
  • Jednak nadal mamy co poprawiać. Tempo wzrostu jest niskie i występują duże różnice pomiędzy uczelniami.

Raport opracowany jest przez dr Annę Knapińską z wykorzystaniem systemu rozwijanego w Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego. Współautorką raportu jest dr Bianka Siwińska - pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!", programów dla studentek kierunków technicznych: "Nowe technologie dla dziewczyn!".

- Z danych opracowanych przez badaczy z OPI PIB wynika, że w roku akademickim 2019/2020 na uczelniach publicznych aż 58 proc. stanowiły kobiety. Jednak gdy przyjrzymy się tylko publicznym uczelniom technicznym, to widać już wyraźną dominację mężczyzn. Udział studentek w powyższych placówkach spada do 35 proc. - mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Kierunki techniczne

Statystyki wyglądają jeszcze gorzej, kiedy spojrzymy na dane dotyczące lat 2015-2020 i kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Udział kobiet zwiększył się zaledwie o jeden punkt procentowy (15 proc. vs 16 proc.). Nawet w tych publicznych szkołach wyższych, na których kobiety stanowią zdecydowaną większość, kierunki nowo technologiczne są domeną mężczyzn. Przykładowo, na uczelniach pedagogicznych studentki tych kierunków stanowią tylko 20 proc. Co więcej, również wśród kadry naukowej z tytułem profesora znacznie mniej jest kobiet niż mężczyzn.

- Szczególnie istotnym kierunkiem z perspektywy potrzeb rozwojowych gospodarki i społeczeństwa jest informatyka. Zwłaszcza w kontekście gwałtownego przyspieszenia digitalizacji spowodowanego pandemią COVID-19. Udział kobiet wśród studentów IT wynosi 15 proc. Dobra wiadomość jest taka, że wzrósł na publicznych uczelniach technicznych w ostatnich 5 latach o 3 punkty procentowe - komentuje dr Bianka Siwińska, szefowa Perspektywy Women in Tech.

Grafika: Perspektywy
Grafika: Perspektywy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie techniczne nadal nie dla kobiet. Jest ich więcej, ale minimalnie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA