PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uczelnie publiczne tracą na reformie szkolnictwa?

  • Autor: PAP/JS
  • 5 wrz 2019 17:24

Żadna polska publiczna uczelnia nie straciła na reformie – zapewnił w Kielcach Piotr Ziółkowski z resortu nauki. Dodał, że jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Uczelnie publiczne tracą na reformie szkolnictwa?
Przedstawiciele regionalnych ośrodków akademickich obawiali się, że niektóre uczelnie nie poradzą sobie w nowej rzeczywistości i z nowymi wyzwaniami (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Podczas konferencji Ziółkowski przypomniał, że od stycznia 2020 r. wejdzie w życie kolejna podwyżka wynagrodzeń dla pracowników uczelni.
  • Dodał, że wdrażanie reformy trwa, a zmiany następują w sposób "ewolucyjny, a nie natychmiastowy".
  • "Nigdy nie było wcześniej tak szerokiego dialogu i tylu konsultacji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie reformy" - mówił. 

Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przypomniał, że przez ostatnie dwa lata kielecki uniwersytet otrzymał z resortu nauki blisko 160 mln zł, m.in. na inwestycje i wdrażanie reformy.

Przed wejściem w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Konstytucji dla Nauki, przedstawiciele regionalnych ośrodków akademickich obawiali się, że niektóre uczelnie nie poradzą sobie w nowej rzeczywistości i z nowymi wyzwaniami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Cały czas monitorujemy sytuację. Na postawie danych statystycznych, które posiadamy, jeśli chodzi o wsparcie finansowe, pokazują one, że żadna z publicznych polskich uczelni nie straciła na reformie, a wszystkie zyskały" - zapewnił dyrektor Ziółkowski. Dodał, że reforma przygotowana przez MNiSW jest ewenementem nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

"Nigdy nie było wcześniej tak szerokiego dialogu i tylu konsultacji, które zostały przeprowadzone przed wejściem w życie reformy. W prace legislacyjne było zaangażowanych ponad 7 tys. osób, odbyło się dziesięć konferencji programowych, na których debatowano nad rozwiązaniami w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego" - podkreślił Ziółkowski. Zaznaczył, że "wszystkie te wypracowane rozwiązania, tak jak deklarował to wicepremier Gowin, zostały obudowane wsparciem finansowym".

"Bez tego nie można by mówić o powodzeniu reformy Gowina, gdyby nie było odpowiedniego zabezpieczenia, czy to inwestycyjnego, czy odnośnie kapitału ludzkiego" - przekonywał Piotr Ziółkowski. Jako przykład podał kielecki Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Na inwestycje kielecki uniwersytet otrzymał ciągu ostatnich dwóch lat ponad 72,5 mln zł, z czego 21,2 mln zł to dofinansowanie przekazane na dobiegającą końca budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej (całkowita wartość kosztorysowa inwestycji to blisko 30,5 mln zł). Dodatkowo uczelnia otrzymała obligacje skarbu państwa przeznaczone na inwestycje o wartości blisko 30 mln zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie publiczne tracą na reformie szkolnictwa?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA