Uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr

Współpraca biznesu ze szkolnictwem wyższym pozostawia wiele do życzenia. Może przynieść pozytywne efekty tylko pod warunkiem zaangażowania obu stron.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

6 paź 2015 14:13


Czy współpraca pracodawców z biznesem może być owocna? Miedzy innymi o tym dyskutowali eksperci podczas panelu dyskusyjnego „Uczelnie wyższe. Współpraca i komunikacja między nauką a biznesem”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo w Katowicach.

Uczelnie nie mają motywacji do współpracy z biznesem

Jak podkreśla Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, że można nawiązać efektywną współpracę pod warunkiem, że obie strony będą zaangażowane.

Jak jednak podkreśla brakuje systemu monitorowania ścieżki kariery absolwentów szkół wyższych.

Z kolei Krzysztof Rutkowski, kierownik Katedry Logistyki, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zawrócił uwagę na fakt, że uczelnie za mało motywuje się do zaangażowania we wspólne projekty z biznesem.

- Nasze środowisko rozliczane jest głównie za publikacje i liczbę godzin dydaktycznych. Jeśli uda nam się stworzyć coś z biznesem, zostaje to zapisane na dole drobnym drukiem – wyjaśnia Krzysztof Rutkowski.

Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zaznacza, że uczelnie nie mogą być tylko dostawcą kadr.

- Jeśli dzisiaj firma zamówi pracownika, to do załogi dołączy dopiero za trzy lata. Pytanie, jaki będzie rynek pracy za trzy lata i czy pracodawca nadal będzie potrzebował tych samych kompetencji – tłumaczy Tomanek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.