Uczelnie muszą spojrzeć prawdzie w oczy. "Niż demograficzny będzie się pogłębiał"

Uczelnie wyższe w Polsce, w tym zawodowe, powinny przygotować się do wyzwań związanych z niżem demograficznym, podnosząc atrakcyjność kierunków studiów, rozwijając współpracę i konsolidując się - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie muszą spojrzeć prawdzie w oczy. "Niż demograficzny będzie się pogłębiał"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 paź 2013 16:27


Prezydent uczestniczył w czwartek w inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. "Niż demograficzny będzie się pogłębiał. Trzeba zrobić wszystko, aby powstrzymać ten proces. Skutki wyjścia z kryzysu demograficznego będą widoczne dla uczelni dopiero za kilkadziesiąt lat. Jest więc okres, w którym trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i szukać optymalnych rozwiązań" - podkreślił Komorowski.

Według niego potrzebne są: budowanie przez uczelnie własnej atrakcyjności, rożne formy ich konsolidacji, tak by np. w jednym ośrodku nie powielały się kierunki studiów, a także "front społecznego wsparcia w oparciu o ambicje lokalne i jak największe zakorzenienie w realnych potrzebach regionu".

Komorowski zauważył, że takie uczelnie jak PWSZ w Ciechanowie "w o wiele większym stopniu odpowiadają na realne potrzeby rynku pracy i realne wyzwania wynikające z planów rozwoju poszczególnych regionów". "To trzeba wykorzystać za wszelką cenę" - podkreślił prezydent.

Wyraził przekonanie, że wysoki poziom skolaryzacji i duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych, które powstały po 1989 roku, powinny stanowić "zastrzyk dla naszej dumy i przekonanie, że tego czasu nie zmarnowaliśmy".

Prezydent Komorowski wręczył indeksy wyróżnionym 9 studentom pierwszego roku ciechanowskiej PWSZ.

Rektor PWSZ w Ciechanowie doc. dr Leszek Zygner powiedział, że liczba młodych ludzi, którzy wybierają zawodowe szkoły wyższe, powinna mobilizować te uczelnie i ich pracowników do dalszej pracy. "Jeżeli obecnie dostrzega się coraz bardziej znaczenie wyższego szkolnictwa zawodowego, to znaczy, że decyzje o ich powołaniu 15 lat temu były słuszne" - dodał.

W inauguracji roku akademickiego na ciechanowskiej uczelni uczestniczą rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (PWSZ) z całej Polski. Pierwsze tego typu szkoły wyższe powstały 15 lat temu.

Po immatrykulacji studentów I roku ciechanowskiej PWSZ, wykład "Znaczenie kształcenia zawodowego - rola Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych" wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa z Politechniki Warszawskiej, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.