Uczelnie mają cztery lata by dostosować swoje nazewnictwo do przepisów

• Senat przyjął nowelę zakładającą możliwość stosowania w nazwach np. słów "uniwersytet" czy "akademia".
• Uczelnie zyskają 4 lata - do końca czerwca 2020 roku - by dostosować swoje nazwy do przepisowych wymogów - zakłada nowela
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie mają cztery lata by dostosować swoje nazewnictwo do przepisów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 cze 2016 8:25


Za przyjęciem nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym bez poprawek głosowało 71 senatorów, nikt nie był przeciw, 12 senatorów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Gdyby nie nowelizacja, uczelnie miałyby czas do 30 czerwca 2016 r., by dostosować swoje nazewnictwo do obowiązujących przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym. Chodzi o możliwość używania w nazwie uczelni wyrazów takich jak: "uniwersytet", "uniwersytet techniczny", uniwersytet tzw. przymiotnikowy (np. "uniwersytet przyrodniczy"), "politechnika", czy "akademia".

Możliwość używania każdej z tych nazw wiąże się z koniecznością posiadania przez jednostki uczelni konkretnej liczby uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora - w określonych dziedzinach wiedzy.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu początkowo rekomendowała, by odrzucić nowelizację. Kazimierz Wiatr (PiS) podsumowując obrady komisji przypomniał, że obowiązek dostosowania nazw już przesuwano - miało to miejsce w 2009 r. Wtedy odsunięto ten obowiązek o sześć lat. Ustawa jest więc zmieniana w tym miejscu po raz kolejny.

Czytaj też: Opłaty rekrutacyjne na uczelniach są zawyżone

"Sytuacja kolejnego przesuwania tego terminu spotkała się z krytyką senatorów, którzy wyrazili pogląd m.in., że nazwy wprowadzają w błąd przyszłych studentów" - powiedział Wiatr.

Nie zgodził się jednak z rekomendacją komisji. Złożył wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Przypomniał, że w Sejmie nowelizację poparła nie tylko koalicja, ale i większość opozycji. "Warto powiedzieć o poparciu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich dla tej nowelizacji" - podkreślił. Do jego wniosku przychyliła się większość senatorów, w tym również senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Marek Rocki (PO) podczas dyskusji w Senacie zwrócił uwagę, że zamiast znów przesuwać datę obowiązywania przepisu, może lepiej byłoby zmienić uregulowania dotyczące nazw uczelni.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko zauważył, że definicje dotyczące nazw uczelni zostały ujęte w ustawie z 2005 r. Według niego spełniały one pozytywną rolę, bo wyznaczały dla uczelni poprzeczkę. Zdaniem ministra jednak poprzeczka ta została ustalona nie tyle za wysoko, co w nieodpowiedni sposób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.